Co nám ve škole neřekli

12. dubna 2015 v 14:15 | LeS |  Zamyšlení
Ve škole nám neřekli jednu důležitou věc. Že nejde o naše známky, ale o naše postoje. Ty, postoje, se kterými se narodíme, upevníme nebo změníme výchovou. To, jak k věcem přistupujeme.
Mnozí z nás slýchávali (slýchávají) - uč se, ať z tebe něco je. Uč se, ať máš dobré známky, můžeš vystudovat vejšku, vyděláš si hodně peněz... apod. Tak jestli tyto věty berete přesně doslova, tak se na ně vykašlete. Za prvé z vás něco je už nyní. A stále se měníte. Získáváte nové znalosti a zkušenosti. Celý život. A za druhé - ani samé jedničky vám nezajistí tento postup.
Můžu vám říct, že jsem dost dlouho hledala, kde dělám chybu. Až mi došlo, že přes všechnu chytrost, kterou jsem získala ve škole, jsem vlastně úplně blbá.
Vždycky jsem se ráda učila. Neuvěřitelně mě bavilo dozvídat se další a nové věci. Milovala jsem učení. Bylo mi jedno čeho. Brala jsem to jako objevování záhad. Jak náš svět funguje. Proč se kde píše jaké i. Jak dodržet určité zásady a dojde se k určitému výsledku. Byla jsem i knihomol. Přečetla spoustu knih. Doma si hrála na školu a vymýšlela panenkám příklady, vysvětlovala jim... A pak jsem přišla do školy.
Nevěřila jsem, že jsem dostatečně chytrá (nebo našprtaná). Spolužákům před vyučováním vysvětlovala, jak věci jsou. Nechávala jsem je opisovat. A před tabulí neřekla nic, vždy jsem se jen přesvědčila o tom, že jsem úplně blbá. A stávalo se mi, že jsem to byla já, kdo učitelům musel dokazovat, že jsem nic neopsala. Protože dotyčný opsal všechno ode mě doslova a jemu to prostě prošlo. A já musela na další zkoušku, atd... Prostě můj postoj, "vím, že nic nevím" :-)
Ale podařilo se mi vystudovat vysokou školu - i přes některé ústní zkoušky. Nastoupila do práce. Nešlo mi dostat se výš. A vůbec mi nevadilo, že udělám nějakou práci, ale vedoucí ji presentuje. Byla jsem spokojená. Přece spolupracujeme. Oni umějí lépe prezentovat věci, proto jsou také vedoucí... Nějaké moje zásluhy? Vždyť přece plat beru... Jenže člověk se mění. A najednou chce mluvit s druhými přímo, ne přes prostředníka. Protože prostředník je jen prostředník, říká věci, kterým úplně nerozumí tomu, kdo se to chce dozvědět. Moje tabulky a moje práce byla přeposílána, aniž bych tam vůbec byla uvedena... zjistila jsem, vím, ale nenaučila jsem se ukázat druhým, že vím... Postoj. Naučený postoj. Ne, známky, vysoká škola, znalosti... jen postoj.
A co vy, jaké máte postoje? Znám lidi, kteří chodili za školu, a dodnes práci flákají, pokud tedy pracují. A i jim to dál prochází. Nebo lidi, kteří opisovali, nic neuměli, ale vždy získali ty správné informace na správném místě. A dodnes jim to tak vychází. Nebo lidi, kteří si jeli vždy to svoje, na známkách jim nezáleželo, ale nedali se odradit ničím, aby dělali to, co chtějí, a i dnes dělají to, k čemu celý život směřovali, a co dělat chtěli. Stali se odborníky ve svém oboru, i když si třeba vejšku dodělávali dodatečně nebo ji vůbec nemají. Nebo lidi, kteří nevěděli, co by. Chvíli je bavilo tohle, pak zas tohle, vyzkoušeli toho hodně, ale všude je odradila nějaká překážka. A dodnes to dělají. Přemýšlí, co by dělali, ale ve skutečnosti se jim nedaří nic dotáhnout do konce.
Řekla bych, kašlete na známky, naučte se správné postoje. Jenže ty postoje jsou takové - dělám to, co mi vyhovuje, a co mi prochází. A ty dobré známky pak přijdou i díky dobrým postojům. Když budu ve škole soustředěný, budu vědět, že se něco zajímavého dovím, a dokážu to pak i říci, dostanu dobré známky. Takže lepší učitele a lepší rodiče? Oni i ti rodiče a učitelé chodili do školy, kde je možná něco nenaučili... Takže - je to na každém z nás.
Protože nikdo z nás tomu v životě pak neuteče. Takže já jdu do toho. Ukázat, že "vím, že vím." :-) A co vy? Máte nějaký postoj, kterého se nemůžete zbavit, i když vám celý život v něčem brání?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz