Kapesné?

17. dubna 2015 v 21:07 | LeS |  Zamyšlení
Kolik dáváte dětem kapesné? A od kolika let? A dostávají peníze za dobré známky? Nebo za pomoc v domácnosti?
Když mi bylo asi dvacet, měla jsem staršího kamaráda. Dokázal sehnat cokoliv. Všude měl nějaké známé. A za protislužbu dostal vše od alkoholu po vlnu na pletení. A když jsem se podivovala, jen vždy říkal, vy jste generace, která všechno přepočítává na peníze. My jsme jiní.
A tohle mě napadlo u mojí dcery. Bude patřit do generace, pro kterou budou peníze to nejdůležitější? Se svými prarodiči se dohodla, že bude dostávat peníze za dobrou známku. A hned přišla s nápadem, že by měla dostávat za uklizený pokoj, a za... a já jí vysvětlovala, že by z toho měla mít hlavně dobrý pocit, že si vytvoří příjemné prostředí kolem sebe. Jenže když se nad tím zamyslím, tak dospělý také dostává peníze za práci. Tak proč i dětem nedopřát další motivaci ve formě peněz? Proč jí za tu dobrou známku ty peníze nedat? Nebo za nějakou činnost, kterou udělá navíc?

Pak jsem také přemýšlela, na co potřebuje peníze? Dostává malé kapesné na týden, z kterého si má poplatit všechny věci, ale když náhodou mají něco výjimečného - divadlo, bazén, tak jí to stejně zaplatím. Takže jí zbývá pár korunek, které utrácí za nezdravé věci - brambůrky, tyčinky, bombony... Zuřila jsem. Jenže když se vrátím do dětství, kupovala jsem si také lízátko za 25 haléřů a byla nadšená, kolik těch lízátek jsem dostala. A myslím, že tyhle "hříšky" ve mě nezanechaly nějaké následky tím, že bych si i nadále kupovala jen sladké. Pamatujete si ještě, za co jste utráceli jako děti?
Některé děti vše utratí, některé ušetří na vysněnou hračku, některé na dárek někomu, některé je dají druhým a některé šetří peníze, aby mohli dát rodičům. Vypadá to jako úžasné, že dítě na nás tak myslí, ale myslím, že to není dobrá vizitka pro rodiče, když se malé děti domnívají, že jejich dospělí rodiče se nedokáží o sebe postarat. Stejně jako pro rodiče, kteří se domnívají, že se jejich dospělé dítě o sebe neumí postarat, a stále nějaké peníze šetří, aby mohli poplatit jeho dluhy.
Ale dá se už v dětství naučit děti, aby dokázaly správně hospodařit s penězi? A od jakého věku? A kolik dát kapesné? Někteří rodiče nedávají nic, někteří dávají mnoho. A když nad tím teď tak přemýšlím, možná že je lepší dostávat peníze za dobré známky nebo nějakou "službu" navíc - a mít spojené peníze s tím, že musí něco udělat, než nějakou jistotu ve formě kapesného - později dávek od státu. Možná je opravdu lepší vést děti k tomu, že peníze dostanou, ale musí pro to něco udělat.
A možná je i dobré vést děti k tomu, že ne vždy ty peníze za ten výkon dostanou. Protože tak je to i v životě. Že někdy děláme věci jen pro ten dobrý pocit. A že někdy je dobré i někomu udělat jentak radost a nechtít za to peníze. A nečekat ani protislužbu. Protože peníze jsou hodně důležité, ale opravdové dlouhodobé štěstí si za ně ještě nikdo nekoupil.
Lipno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz