Mučení povoleno

11. dubna 2015 v 15:02 | LeS |  Zamyšlení
Přečetla jsem tu spoustu pěkných článků, a řekla bych, že vše bylo už řečeno. A také jsem si myslela, že k tomuto tématu se vyjadřovat nebudu. Mučení - brrr. A povoleno - to je teda pěkně divná souvislost.
Ale nakonec mi to nedá.
Nejdříve mě napadlo sexuální mučení. To občas vědomě připouštíme, chceme, líbí se nám to. A nemusí to být zrovna s kolíčky na prádlo a pouty. Stačí, když se vyprovokováváme, prodlužujeme touhu, prostě takové to slastné mučení druhému povolíme, protože to chceme.
Jenže často se necháváme mučit i v životě. A přitom to vědomě nechceme. Dostáváme se do takových situací, z kterých není úniku. Brekot, vztek, nadávání na druhého. V pátek jsem zažila něco podobného. Říkala jsem si - to už teda nikdy. Nebylo to mučení tím, že by mě někdo mlátil. Bylo to mučení psychické, do kterého jsem se sama dostala. Neopatrností, důvěrou... v konečném důsledku jsem neměla v peněžence ani vindru, a musela jsem pořádně zapojit mozek, abych získala zpět to, o co jsem přišla. Mučení povoleno.
Ono totiž každé mučení, které proběhne, je tím druhým povoleno. Protože ten druhý je prostě slabší, hloupější, neopatrnější... doplňte si, co chcete. Neschvaluji jakékoliv násilí, a nechci zrovna striktně tvrdit, že si za to ten mučený může také, i když...
Kdyby matka odešla od ožralého otce, nebyla by mučena. Jenže neodejde, protože má alespoň nějakou jistotu. I když je to jistota, že bude zmlácena, když se vrátí domů ožralý. Je to slabost matky. Její beznaděj. Nechvaluji to, ale dokážu pochopit. Dokážu pochopit, že i kdyby odešla, našla by si někoho podobného... A dokážu pochopit, že je to pro ni neskutečně těžké. I když někdo jiný by si ťukal na čelo. Mučení povoleno? Jak to může tomu druhému dovolit?
Některé věci tak jsou. A někdy nám televizní zprávy neustále do kola omílají jedno a to samé. Například mučení bezbranných určitou skupinou lidí. Až se nám zdá, že je to vlastně normální. Prostě se to tak děje. A je to i povoleno - námi všemi, kteří o tomto mučení víme, ale nezabráníme mu. Ano, nevíme jak. Nejsme dostatečně silní. Mučení povoleno.
Ale až bude mučitel za dveřmi, budeme ještě slabší, protože budeme ovládáni strachem, a budeme prosit kohokoliv o pomoc... Přijde ta pomoc? Doufejme, že ano. Protože mučení v jakékoliv formě, bez vědomé žádosti toho druhého, je netolerováno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Profesor Hagrid Profesor Hagrid | Web | 11. dubna 2015 v 15:09 | Reagovat

Pěkně napsané :)

2 Flower girls Flower girls | E-mail | Web | 11. dubna 2015 v 16:48 | Reagovat

Super! Souhlasíme :-)

3 slunecnyden slunecnyden | 11. dubna 2015 v 20:51 | Reagovat

Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra