Vojevůdce

4. dubna 2015 v 10:43 | LeS |  Pro Tebe-básničky
Caesar mě začal zajímat, když jsem se jednou probudila a napadla mě věta: "Kostky jsou vrženy." Vůbec jsem netušila v jaké souvislosti. Proč zrovna toto. Co se mi zdálo? Musela jsem nad tím přemýšlet. Našla jsem si na internetu, že tuto větu řekl César, když překročil řeku Rubikon se svým vojskem. Věděl, že pokud to udělá, bude prohlášen za nepřítele republiky, že už nebude žádná cesta zpět. A věděl, že pokud to neudělá a vzdá se, bude také obžalován a skončí jeho politická kariéra, neboť již nebyl prokonzulem. Z dvou možností si vybral nevzdát se bez boje.
Kostky jsou vrženy. Je rozhodnuto. Nelze to vzít zpět.
Vstoupil do Říma, byl zvolen doživotním diktátorem, ale za pět let poté byl zavražděn 23 ranami. Těmi, kdo chtěli obnovit republiku. "I ty, Brute? I ty můj, synu?" Byl varován. Kdyby uposlechl jakékoliv z těchto varování nemusel by být zabit. Ale byl si možná až příliš jist.
Byl prohlášen za jednoho z římských bohů. A republika nastolena nebyla.
Jaká síla se skrývá ve vojevůdcích a v diktátorech, že si dokáží podmanit lidi. Že dokáží řídit nejen svůj život, ale i život druhých. Přitom dělají jen to, co oni vidí jako nutné. Krok po kroku. Každý velký vojevůdce dokázal sjednotit lidi k jednomu svému cíli. Vytvořit dav, který má obrovskou sílu. Až se toho člověk děsí. Každý velký vojevůdce byl částí lidí zatracován, částí milován. Co mají tito lidé v sobě? Dokáží mluvit správně k lidem tak, aby lidé uvěřili, že sledují svůj vlastní cíl? Dokáží lidem nabídnout, že jim pomohou k jejich cíli, když oni pomohou jim?
To je lidskost. A spolupráce. A síla jednoty.
Kdybychom takoví nebyli, nejsme nikdo z nás na světě. Ale pokud porosteme dál, a budeme si myslet, že můžeme vše, nevím, jestli se nám nestane: "I ty brute? I ty můj synu?" Někdy je možná lepší ustoupit a naslouchat varováním a naslouchat i protivníkům. Naslouchat těm, kteří se cítí ukřivděni a nedávat moc těm, kterým chybí pokora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz