Benátky-největší zážitek

1. května 2015 v 22:42 | LeS |  Zamyšlení
Ráda vzpomínám na Benátky. A největší zážitek pro mě nebyly ani nádherné masky, ani gondoly, ani architektura, ani kapučíno na břehu moře... největším zážitkem pro mě byly knihy. Náhodou jsem zašla do jedné z uliček a objevila antikvariát. Byly v několika místnostech, na sobě, v různých jazycích,... v údivu jsem procházela kolem nich. Miluji knihy. A tohle pro mě bylo něco neuvěřitelného. Strávila jsem všechen čas, který ostatní ze skupiny turistů trávili obědem, listováním v těchto knihách. Chtěla jsem si nějakou koupit, protože nebyly drahé, ale nedokázala jsem si vybrat.
Jenže dnes místo údivu cítím smutek - tolik knih, které nikdo nečte. Tolik spisovatelů, tolik práce... K čemu jsou knihy, které zůstávají ukryty na břehu moře a pomalu a jistě na ně působí slanná voda. Knihy by se měly číst. K čemu jsou obrazy, na které se nedíváme. K čemu jsou věci, které nepoužíváme. K čemu jsou události kolem nás, když nad nimi nepřemýšlíme.
Nevím, někdy mám pocit, že bychom jako lidstvo dokázali získávat a uchovat hojnost, prostor, dostatek pro všechny. Jindy, že žijeme jen pasivně a je pro nás důležité toho jen hodně mít, drancovat, bojovat... Nevím. Ale doufám v to první.


Knihy na koupi a prodej na blogu:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 2. května 2015 v 6:03 | Reagovat

Taky mám ráda knihy, dnes už si je kupovat nemůžu, nezbývají peníze, tak chodím aspoň do knihovny.
I u nás jsou plné antikvariáty a nedávno byl manžel ve sběrně, přišel domů strašně smutný, prý tam někdo odvezl tolik krásných knih, jenže je nešlo zachránit, ptal se toho pracovníka, jestli by si nějaké mohl odnést, že by za ně zaplatil, ale bylo mu řečeno, že to už nejde.....   :(

2 slunecnyden slunecnyden | 2. května 2015 v 20:13 | Reagovat

Zito, já to nechápala třeba po revoluci, když se ničily knihy a odvážely do sběru... kdo rozhoduje o tom, co je hodnotné? Je tolik krásných knih - člověk je nemůže všechny vlastnit ani přečíst :-) Ale líbil se mi nápad využití telefonních budek, že z nich někde udělali "knihovny" - lidé přijdou, vezmou si knížku, dají místo ní jinou nebo ji po přečtení vrátí... Přístupné stále a všem, jestlipak by to šlo zavést i tady :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra