Mám tě ráda...

20. května 2015 v 22:45 | LeS |  Zamyšlení
Mám tě ráda... Jak často to potřebujeme slyšet. Jak často to potřebujeme cítit.
Dnes byl divný den. Každý s kým jsem mluvila se s někým pohádal. Nějak to šlo mimo mě. Nechápala jsem proč. Dokonce i babička s mojí dcerou. Snažila jsem se to uklidnit přes dceru, i když jsem nerozuměla, proč jsou vlastně obě tak rozčílené, když o nic nejde... Ale na konci dne jsem už vybouchla i já.
A najednou mi došlo, co je v té výchově nejdůležitější. A co je nejdůležitější ve vztazích mezi lidmi. On to člověk ví, možná i dělá, jen prostě někdy si to musí připomenout rozumem. Prostě mi došlo, že nejdůležitější je mít druhého rád.
Ne kvůli tomu, že ten druhý má hezké oči, že umí dobře hrát hokej nebo že má hodně peněz. Ale mít druhého rád kvůli němu... Ne pro ty jednotlivé maličkosti, pro to, co udělá, ale pro ten celek. Některé věci se nám na druhém nelíbí a s některým jednáním nesouhlasíme, ale to nebrání tomu, abychom necítili lásku k tomu druhému člověku, který prostě dělá věci tak, jak se naučil.
Snažila jsem se vychovat dceru co nejlépe (možná to někdo zná). A tak jsem se zařekla, že nebudu dělat to, co mi dělali moji rodiče. A udělala jsem to přesně naopak a tím pádem samozřejmě zas ne moc dobře. Ona je totiž vždy nejlepší ta zlatá střední cesta. Ale zamyslela jsem se, jestli jsem jí také dokázala předat, že jí mám ráda. Kvůli ní. Jestli jsem jí dávala najevo radost, že s ní můžu být - a ne jen dokola říkat - "pospěš si, mysli, neudělala jsi". Jestli jsem dokázala někdy nehodnotit, nerozebírat její jednání, ale prostě být s ní. A mít jí ráda. Kvůli ní samé.
I s tím vším, co se mi jako matce nelíbí. Protože je to součástí jí. Ona se tím brání. Ona tak reaguje.
A jestli jsem to dokázala ukázat i mým rodičům. I přes to všechno, že nesouhlasím s některými jejich názory. Jestli jsem jim dokázala ukázat, že být s nimi není jen povinnost a nutnost, ale že ten čas s nimi ráda strávím...
A jestli jsem to dokázala i u jiných lidí, kteří nebyli těmi nejbližšími, nebo to bylo jen o tom přetahování "já mám pravdu".
Jestli totiž ano, (tak jak se zpívá), nežila jsem nadarmo. A ty vztahy nejsou o vypočítavosti a o povinnosti, ale o lásce a radosti. I když se občas na sebe navzájem rozzlobíme.

Poznáš, že má tě druhý rád?
Čím o lásce tě přesvědčí?
Umíte se spolu smát?
A hledíš mu rád(a) do očí?

Poznám to jistě každý den
a nemusím mít slova,
řeknem si jedním pohledem,
že chcem být spolu znova.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Umíte říct druhému - mám tě rád(a)?

ano
ne

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 24. května 2015 v 14:48 | Reagovat

Hezky napsané, já jsem taky udělala ve výchově pár chyb a myslím, že i moji rodiče. Vychovávali mě moc přísně a nikdy jsem neslyšela, mám tě ráda od maminky, to až dva dny před smrtí mi tahle tři slůvka řekla. No a já dělala přesně opak a svou dceru dost rozmazlila. Správná je, jak jste napsala střední cesta...., a máte krásnou kamélii. :-)

2 slunecnyden slunecnyden | 25. května 2015 v 17:14 | Reagovat

Zito, máte bodík za tu kamélii (takhle kvete v botanické v Praze). Jinak já dceru naučila diskutovat a okomentuje dnes úplně vše, tak si myslím, že jsem ji měla naučit i poslouchat příkazy :-)

3 Zita Zita | Web | 25. května 2015 v 17:36 | Reagovat

[2]: S mou dcerou se diskutovat vůbec nedá, jednak mě nepustí ani ke slovu a za druhé, všechno, co řeknu je špatně.

Musím ale napsat, že mi mnohem později vyčetla mou výchovu, prý jsem jí měla k pracovitosti nutit. Jenže jak, když jsem přišla do pokoje, viděla jsem, že se např. učí. Mnohem později přiznala, že měla jen otevřená skripta a s nimi maskovala otevřenou knihu, ne učivo. :-)

No jsem zvědavá, jak vychová své děti, zatím to moc nadějně nevypadá. :-)

4 slunecnyden slunecnyden | 26. května 2015 v 17:57 | Reagovat

Zito, opět jste mě inspirovala k článku .-) Upřímně reaguji článkem Upřímnost :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra