Moravský kras-1.část

27. května 2015 v 23:23 | LeS |  Výlety
V České republice je spousta krásných míst. A to nejen na povrchu. A tak jsme si jeden deštivý a studený jarní víkend vzali zimní bundy a vydali se pod povrch do jeskyní, mezi krápníky a skřítky, dýchali čistý vzduch bez alergenů, poslouchali výklad průvodců a za 40,- Kč na jeskyni i něco nafotili.
Asi všem něco říká Macocha. Většina z nás ji zařadí na Moravu. Hodně z nás napadne, že je největší propastí v České Republice i ve Střední Evropě. A ti s dobrou pamětí si vzpomenou i na hloubku - 138 m. Některým se vybaví řeka Punkva, jiným pověst o zlé maceše. Ti, kdo ji navštívili ví, že se tam jezdí na lodičkách, a ti depresivní, že by tam šlo "bezpečně a navždy" skočit dolů.
Nikdy mě nelákalo navštívit Macochu, jeskyně pod zemí, ale protože děti a muže tahle dobrodružství lákají, vydala jsem se s nimi.
Nejprve pár technických informací. Macocha leží v Moravském krasu. Moravský kras se nachází severně od Brna a jako výchozí bod hledejte na mapě Blansko. Pokud se vydáte z Prahy a nechce se vám po opravované a zasekané D1, do Blanska jezdí i vlaky, autobusy (dokonce můžete i přímo z Prahy do Blanska bez přestupů), a pak se svezete z Blanska autobusem do Skalního Mlýna a jste na místě.
Tedy skoro. Další technická poznámka. V punkevních jeskyních se upravuje nový vchod (nevadí vstupu a neomezuje návštěvníky), je zavřená cesta mezi propastí Macocha a Skalním Mlýnem (nejezdí vláček pro děti a pokud jste autem, musíte objíždět). My měli vstupenky zamluvené předem, myslím, že je to lepší, než být pak zklamaný, že se člověk nedostane dovnitř. A poslední věc - hlavně pro ženy - všude je dostatek WC :-)

Fotografie z podzemí si nechám na příště.
Nyní zvu na procházku po povrchu.
Vstup do Kateřinské jeskyně. Kousek od Skalního Mlýna.
Pokud jste s dětmi, musíte sehnat alespoň jednoho netopýra. Lepší jsou ale dva, aby si mohli spolu hrát.
Z Kateřinské jeskyně na Macochu vede zkratka lesem. Jen dva km, ale do kopce. Pokud nevystačíte s dechem, můžete udělat strategické zastávky na focení, svačinu, nebo kochání se přírodou.

A konečně - ta macecha - Macocha. Dejte si něco dobrého k snědku, dětem kupte za 10,- Kč štěstí (naproti mají za 9,-) a zkuste si vyfotit hloubku Macochy. Moje pokusy:
Prostě se to nedá. Tak alespoň zazoomovat kytičku:


Lanovkou jedeme dolů do propasti k Punkevním jeskyním. Myslím, že jela dvě minuty a stála nás celkem dost peněz (10,- Kč vám tady stačit nebude) :-) Napadlo mě přirovnání, že každá sekunda lidského života něco stojí (nebo za to stojí) .-)

A protože je před prohlídkou čas, tak jdeme cestou pořád dolů po silnici. Objevujeme lodičky, na které se tak těšíme, pyramidu v lese, Punkvu ztrácící se v jeskyni...


... a na konec - muže a ženu.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 28. května 2015 v 6:39 | Reagovat

Krásné vyprávění s krásnými obrázky.  Já byla na Macoše kdysi dávno s dcerou, vzali nás tehdy známí a ten výlet neměl chybu. Jen tou lanovkou jsme se nesvezly. Dík za připomínku krásného výletu. :-)

2 slunecnyden slunecnyden | 7. června 2015 v 16:40 | Reagovat

Zito, na vašich stránkách byla zas moc hezká připomínka pro mě, až jsem se musela pousmát - moc hezky fotíte kytičky .-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra