O dobro a o zlu - nejen pohádka

15. května 2015 v 20:57 | LeS |  Zamyšlení
Bylo jednou jedno dobro a zlo. Zlo si sedělo ve tmě a nic nedělalo. To už to tak bývá, že zlo potřebuje ke svým činům tmu. Dobro zas mělo rádo světlo, k tvoření je světlo potřeba. A tak si rozsvítilo. Zlo zhaslo. Dobro rozsvítilo. Zlo zhaslo. Dobro rozsvítilo. Chvilku se tak dohadovaly, a pak k nim přišel třetí. Tak kluci, dohodněte se. Co se máte co přetahovat. Tak se dohodly, chvíli bylo světlo, chvíli tma.
Dobro si rozsvítilo a udělalo dlouhou čárku. Zlo si zhaslo a smazalo mu ji. Dobro si udělalo dlouhou, co nejdelší čáru. Zlo ji opět smazalo. Dobro chtělo tvořit, zlo chtělo mazat. Tak přišel třetí, aby je rozsoudil. Hele, dobro, udělej si zas čáru, a ty zlo - pozor, smaž jen kousek. A tak vznikla polopřímka. Dobro si udělalo další dlouhou čáru. A zlo opatrně umázlo na jedné a na druhé straně. A měly úsečku. A teď pozor zlo. Dobro udělalo přímku, a zlo mazalo, mazalo, až zbyl jen jeden bodík. A měly tečku.
Dobro i zlo se výtečně bavily. Oba dělaly to, co chtěly.
A tak dělaly dál, a vždycky se našel někdo, kdo je rozsoudil a řekl jim, co dělat. Tak vznikaly pořád zajímavější a zajímavější a pořád složitější věci. Dobro tvořilo, zlo mazalo. Jenže jak tak dobro tvořilo, občas se něco nepovedlo. Dobro si vytvořilo krásné věci, přesličky a plavuně, a všechno rostlo vysoko a vysoko. A vytvořilo si zvířata, která vše žrala a stále rostla a rostla... Zlo bylo rádo, že zvířata ničí, dobro bylo rádo, že zvířata rostou,... Ale co s tím, když ta zvířata žrala a žrala, až nic z rostlin nezbývalo... Co budeme dělat? Muselo to tak být... Zlo zvířata zničilo. Neplač dobro, zas si něco vytvoříš.
A tak přišli na řadu menší zvířata a mezi nimi lidé. Jéé, to mělo dobro a zlo radost. Konečně tu byl někdo, kdo mohl vidět, co všechno dobro a zlo udělaly. Oba se radovaly, že lidé vidí, jak krásný a složitý je ten svět. A že to dokážou ocenit. A byly rádi, že lidé chtějí vědět víc a víc. Protože si myslely, že až lidé poznají, co vše tu je vytvořeno, že to budou chránit, že si toho budou vážit. Že jim pomůžou k vytvoření rovnováhy.
Jenže to začalo vypadat jinak. Ničí všechno, stěžovalo si dobro, přírodu, ostatní zvířata i sami sebe. A tvoří, pořád něco tvoří, už to není kam dávat, já už to nestíhám ničit, stěžovalo si zlo. Oba začaly být nespokojený.
Budeme se muset nechat od zla vymazat jako dinosauři? Nebo začneme přemýšlet a tvořit i ničit s rozmyslem? Tak, aby mělo na světě prostor i to ostatní? Květiny, stromy, zvířata...? Jsme součástí nádherného celku. Zachránit ho znamená zachránit i sebe...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 16. května 2015 v 12:02 | Reagovat

Kéž by bylo na světě toho dobra víc, já nevím, mám v poslední době takový divný pocit, že přibývá lidí, kteří si ničeho neváží, jen toho svého majetečku a co se děje kolem, to je vůbec nezajímá.

Když jsem chodívala do lesa, viděla jsem tolik vyhozeného odpadu, dokonce i sedadlo z autobusu a rozbitý starý obrovský televizor. Vůbec to nechápu, když je možnost dovézt tyhle věci do sběrného dvora.
Dávala jsem si na nosič kola dvě igelitky a odvážela aspoň sklo a plast.

To je jen malá ukázka, nemá cenu vypisovat vše, co mě trápí.

2 slunecnyden slunecnyden | 16. května 2015 v 12:49 | Reagovat

Já vím, Zito... já to také vidím... je to hloupost a omezenost lidí... moje dcera přišla na dobrý nápad. Vymyslela by přístroj, který by ty věci nasál a vyplivl by je u těch lidí zpátky doma .-)

3 Gil Gil | E-mail | Web | 17. května 2015 v 16:34 | Reagovat

To je moc pěkné! :-)
A připomnělo mi to hinduistickou trojici - Brahma stvořitel, Višnu udržovatel a Šiva ničitel. Dobrem jsou v ní všichni. Šiva není ničitel jakože nějakou válkou, ale ničitel ega a nevědomosti, pán duchovních cest. A taky "ničitel" vesmíru v tom smyslu, že se vesmír v cyklu zase vrátí do svého latentního klidového stavu. Že se vesmír rozpíná-smršťuje, rozpíná-smršťuje. Jako výdech a nádech. Z Boha, do Boha, v Bohu celou dobu - Brahma, Šiva, Višnu.
Ale nechtěla jsem se tady tak rozkecat, omlouvám se, to byla jenom momentální asociace, je moc takových příběhů, už mně napadají i další.
Máte nádherný blog, už jsem tady jednou byla a četla si, pamatuji si ho :-) Jdu ještě okomentovat ty úžasné květinky♥

4 slunecnyden slunecnyden | 17. května 2015 v 23:28 | Reagovat

[3]: A já jsem ráda, že jste se rozkecala... člověk je zas chytřejší... a mě se teď vybavilo z princezny se zlatou hvězdou na čele "přiházíš-li v dobrém, jako host, jsi vítán..." :-) takže díky za návštěvu a za napsané asociace.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz