Srovnávání

16. května 2015 v 21:26 | LeS |  Zamyšlení
Tohle je jedna z věcí, které nějak nerozumím. Řekla bych, že si děláme zbytečné starosti, když porovnáváme sebe nebo své děti s někým jiným.
Začne to už od mala. On nechodí, a sousedův Pepíček (bratrův kluk, případně "normální" dítě z nějaké odborné knížky) už chodí. On/ona nemluví, on/ona nechodí na nočník, on/ona nejezdí ještě na kole... Moje dcera nemluvila dost dlouho. Prostě jí to nešlo. Vyjadřovala se stylem "to,to, mama, baba" a tím si vystačila. Domluvila se. Rozuměla. Později říkala "pa, ta..." Dvě různé slabiky ale prostě nespojila... Však ona k tomu dospěje. Odpovídala jsem všem. Trošku jsem to s ní cvičila... ale hlavně tomu dala čas.
Mluvit se naučila. Nepamatuji si věk, ale bylo to v době, kdy všechny stejně staré děti v okolí už mluvily. A jakmile to uměla, tak i hodně používala. Sama jsem se divila, kde nabrala takovou slovní zásobu, jak si dokázala popovídat i s cizími lidmi...
Dnes chodí do školy. Nesrovnávám. Říkám jí - zlepšila jsi se? Zhoršila? Proč? Že ses na to nepodívala nebo jsi nedávala pozor? Nechci po ní, aby byla nejlepší. Nechci po ní, aby se srovnávala s ostatními. Chci, aby se zamyslela nad sebou. Jestli ona udělala ten pokrok. Jestli se jí podařilo se něco naučit... To, že se na to Pepíček vyflákl a nenosí úkoly, mě zajímá jen do té míry, co s takovým přístupem bude asi Pepíček v životě dělat. Jenže Pepíček doma třeba montuje počítače a jednou se bude živit jako programátor a tak ho škola prostě nebere, protože mu nemá co nabídnout... A to, že Janička je chytrá a nosí jedničky je hezké, ale nic to nevypovídá o jejím budoucím životě... Tak proč mám moji dceru s kýmkoliv srovnávat?
A proč mám srovnávat sebe? Ten druhý vydělává více peněz. Ten druhý má lepší auto. Ten druhý umí tohle a tohle lépe... Jo, tak to je fajn. A co jsem udělala já? No, tak třeba jsem vystudovala tu školu, nebo jsem získala nový pohled na svět, nebo jsem oslavila narozky s kamarády... je úplně jedno co... Ale je to moje. Můj pokrok. Něco, co jsem chtěla já. Tak proč se srovnávat s druhými?
Pokud se budeme srovnávat, budeme i závidět... ale copak víme, jestli to, co mají druzí a co druzí umějí, by bylo k něčemu nám? Copak víme, jestli náhodou není dobře, že něco neumíme ale umíme naopak něco jiného? Třeba ty rozdíly mezi námi jsou dobré právě v tom, abychom si ujasnili co chceme a naučili se spolupracovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz