Státní svátek-Osvobození

8. května 2015 v 11:58 | LeS |  Zamyšlení
Včera jsem psala e-mail do Německa našich kolegům - zítra je Feiertag, tak nebudu. A pak mi došlo, jaký vlastně státní svátek. Den osvobození. Od fašismu. Od Němců?
Píši si s hodně národnostmi a musím přiznat, že s některými se dá domluvit lépe, s některými hůř. Nemyslím, jazykovou bariéru, spíš domluvit se na určité věci a problému. Je to o lidech, určitě, ale třeba s takovými Maďary nebo Poláky mám problém. Poláci mi přijdou hrdí, neústupní, nevím jak to napsat, prostě se mi s nimi špatně domlouvá. Obvykle je to v němčině nebo angličtině... ale když spustí do telefonu v polštině, že už nevíme, jak dál tím cizím jazykem, kolikrát se domluvíme lépe a ještě se nasmějeme. A Maďary - tak to je už historicky - ty jsi snad maďar, že mi nerozumíš. Tam nepomůže nic. S těmi mi to prostě nejde,... obě strany si trváme na svém :-)
Nemám problém domluvit se s lidmi z Číny, ti jsou milí, Francouzi chtějí jen francouzštinu, Italové jsou přátelští a neřeší správnou výslovnost v angličtině a to mi vyhovuje, Rusové mají své problémy a Němci vlastně také, ale úplně jiné.
Neřeším národnosti. Necítím zášť vůči žádné. Bydlím v bývalých Sudetech. Bylo tu hodně Němců a zanechali tu hodně věcí. Například darovali budovu školky, aby se používala právě pro školku, nebo znám příběh o Němci, který dal všechny peníze do "sirotčince" (je to úžasně lidský příběh a určitě ho někdy napíši)... Nevadí mi cizí řeč, pokud můžu používat tu svou češtinu. Jsem na ni opravdu hrdá. Nikomu neberu jeho práva a nechci, aby je brali mě. Mám svůj prostor a své názory a právě tak respektuji prostor a názory druhých. Myslím, že lidé spolu dokáží vyjít. Bez ohledu na řeč. Dokud se necítí ohroženi. Dokud nejsou zmanipulováni...
A co se týká stále lepších zbraní - co takhle zaměřit se na obranu. Vývoj obranných štítů místo vývoje lepších zbraní... Ať si bojují ti, co chtějí. Ale proč do svých problémů tahají civilisty? Každý by měl mít právo na život a zabíjet slabší není řešení - vždy najdete někoho slabšího i silnějšího než jste vy .-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz