Upřímnost

26. května 2015 v 17:51 | LeS |  Zamyšlení
Co je to vlastně upřímnost? Někteří z nás si myslí, že to znamená, že druhým dokážeme říci úplně všechno. A přímo. Do očí. Jsi tlustý. Pokazil jsi to. Udělal jsi to špatně. Nesluší ti to...
Já si myslím, že ta pravá upřímnost začíná u nás samých. Upřímnost k sobě. Sami sobě si pojmenovat správnými slovy, co se stalo.
Jednoduchý příklad. Zakopneme. Chceme říci. Ty pitomé boty, ten blbý chodník, ten praštěný kámen, kterej blbec ho tam dal... Když budeme upřímný, dáme stranou všechno naštvání, vztek, pláč, a zhodnotíme situaci - zakopl jsem. Nekoukal jsem pod sebe. Nezvedl jsem nohu. Tak fajn, příště si dám pozor.
Nebo jiný příklad. Výčitky rodičům. Proč jste mě nevedli víc k učení. Kde já mohla dnes být. Upřímnost? Nebo jen říkáme - pořád opakuji stejnou chybu a nejsem schopna se z ní poučit. Kdyby byl člověk upřímný, tak si řekne. Měl jsem rodiče, kteří mi dávali volnost. Možná mi věřili, že toho nezneužiji. Možná měli jiné dětství a snažili se mi to vynahradit. Ať to bylo jakkoliv, teď jsem já tím, kdo převzal zodpovědnost za svůj život. Chci to někam dotáhnout? Tak se prostě budu učit. Dnes. Protože nikdy není pozdě.
Obviňovat donekonečna druhé mi přijde jen zveličování své vlastní chyby, kterou si prostě nechceme přiznat.
Upřímnost v citech... Já tě tak miluji, já tě nenávidím... Skutečně? Jak moc? Moc, ale v tomto okamžiku! A jak moc to může druhého překvapit, rozhodit, zabolet... Ani netušíme. Protože pocity a zkušenosti jsou nepřenosné.
Já sama jsem člověk, který reaguje impulzivně - dávám výpověď, odcházím, obviňuji druhé. Ale čím jsem starší, tím spíš si uvědomuji, že po tom prvotním šoku ze situace a chuti všechno zničit a od všeho odejít, přijde i to prozření. To já jsem ten hlupák, který stále dělá stejnou chybu.
Také jsem vyčítala rodičům. Kdybyste si se mnou povídali, nemusela jsem dělat v životě takové ptákoviny... Musela. Protože se se mnou povídat nedalo. A protože i kdyby si povídali, tak jim nevěřím a prostě si to zkusím na vlastní kůži.
Vyčítala a obviňovala jsem druhé, protože je to to nejjednodušší. A dělám to někdy i dnes. On se tomu člověk někdy neubrání. Ale už to nenazývám upřímností, když druhému řeknu něco od plic. Už si myslím - někde jsem dělala chybu, že to došlo až do takové fáze, že chci všechno zabalit, utýct anebo druhému pořádně vynadat. Kdybych ji totiž neudělala, ten druhý by si ke mně netroufl tolik nebo bych problém dokázala vyřešit dříve.
Upřímnost pro mě znamená jediné - upřímnost k sobě. Lze být upřímný a zároveň ohleduplný k druhým. Stačí si uvědomit, že za své chyby si můžu sama. A že druzí jsou na tom podobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 28. května 2015 v 6:54 | Reagovat

Taky to ještě někdy dělám, nebo spíš jsem to dřív dost často dělávala, ale teď už jen zřídka. Mám na mysli, že jsem někoho za svou chybu, či neschopnost obviňovala. Už dávno umím přiznat, že jsem udělala chybu, můj muž ale ne, ten nikdy a mě to občas dost štve.

A k té upřímnosti jako takové, někdy zase až tak upřímná nejsem, ale je to jen  kvůli tomu, že nechci někoho tou upřímností ranit, a nebo se na věc dívám úplně jinak, než dotýčný/dotyčná a tak například řeknu, že to, nač se mě ptá nevím, nebo že to není zase tak špatné, jak si dotyčná osoba myslí, např. o oblečení, o povaze a pod., abych třeba něco někomu nezošklivila, když se to ošklivé zdá mně..., to je už zase ale o něčem zcela jiném...

2 slunecnyden slunecnyden | 31. května 2015 v 20:36 | Reagovat

Zito, tak to taky znám. Líbí, nelíbí je subjektivní a nemá cenu se kvůli tomu hádat, když máme jiný názor. Také někdy řeknu nevím, nebo se aspoň zeptám, kde to sehnali, apod. Abych nemusela upřímně říci podle mě je to příšerné, ale ty si to klidně nos :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz