Fidlovačka-Rok na vsi

20. června 2015 v 20:38 | LeS |  Shlédnuto, přečteno, slyšeno-recenze
"Od koho je to kafe?" "Od žida". Jak jinak začít než touto už téměř lidovou hláškou z jiného díla bratří Mrštíků. Maryša. Jak jinak vás uvést do atmosféry. Jak jinak vás uvést do divadla Fidlovačka. Jak jinak vás uvést na představení Rok na vsi. A to přímo na scénu.
Představte si stůl, ponurou atmosféru, nasvícenou tvář herce, a tichou tklivou hudbu. Kříž na konci jeviště, a provazy, které visí nad jevištěm. Hádáte? Nevíte? Podzim. Začínáme.
A ještě než se rozkoukáte, objeví se herci, kteří jdou přímo proti vám. V hledišti v tom malém divadýlku se cítíte vtaženi mezi ně. Posloucháte řeč, která není hovorovou ani spisovnou češtinou, a přesto dobře rozumíte. Díváte se na obrazy ze života lidí před více než sty lety. A možná vás občas i napadne, jak současné to je. To když milenka Vrbčena (Barbora Mošnová) zničí život bohatému chytrému Rybáři (Romanu Zachovi).
Osudů lidí a provázaných příběhů je zde mnoho. A všechny jsou bravurně zahrány. Každému z herců věříte, že je skutečně takový, jaká je jeho role. V tomto představení není kladen důraz na nádherné kulisy. O to více vás upoutá stylové oblečení herců, a soustředíte se na jejich hru - mimika, gesta, pohyby, řeč. A i přes jednoduchost kulis, které herci sami přestavují, víte, kde se děj odehrává. Zavedou vás během roku do hospody, kostela i na hřbitov.
Dozvíte se o zvycích, o způsobu života, ale i o lžích, vypočítavosti, i o lásce. A možná vás napadne, jak stále opakujeme jedno a to samé. Stále se necháváme strhnout touhami, city, a věříme v naději. I když kulisi kolem nás a roční období se mění.


Už je to asi měsíc, co jsme byli na tomto představení. Tři generace a všechny jsme si našly v tomto představení "něco svého". Babička zvyky a obdivovala hru herců, já přemýšlela nad touhami a kam až postavy dovedly, dcera byla zaujata příběhem, z kterého si vybrala pro sebe to hezké a dotvořila si svůj vlastní happy-end - příští rok. Návštěvu tedy doporučuji všem. A to nejen protože se jedná o dílo české literatury, ale i pro výborné ztvárnění postav herci divadla na Fidlovačce, dramatizace režisérem Miroslavem Krobotem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra