Úvod k rubrice životní prostředí

2. června 2015 v 17:31 | LeS |  Životní prostředí
Hezký den všem!
Nedalo mi to a zakládám novou rubriku. Pokud znáte jakýkoliv zajímavý odkaz, který by se týkal ochrany životního prostředí, a je využitelný v praktickém životě (tedy nic odborného, i když i to může být), tak napište. Určitě ho sem dám.

Jak to začalo? Bylo mi asi sedm let a chodila jsem na místo, kde bylo nádherné údolí s rybníčkem, stromy, květinami, rostly tam houby, a my děti si tam rády hrály. Pak se to údolí začalo plnit věcmi, které byly druhým k ničemu - pneumatiky, plechovky, nábytek... Pořád jsme si tam jako děti hrály. Skákaly jsme po pneumatikách, plechovky od sprejů házely do ohně (pořádně to bouchalo a bylo to úžasně nebezpečné), hrály si na vyhozeném nábytku. Sedávala jsem tam na stromě a psala si příběhy. První byl ten o malé holčičce, která vlastním tělem zachránila stromy a květiny před buldozery a pan buldozerista si ji vzal za svojí dceru. Já to údolí nezachránila. Skončilo pod odpadky a nahoru se navršila hlína. Dnes je prodáváno jako stavební parcela. Ještě že dnes se staví bez sklepů...
Pak jsem se několik let potácela mezi tím - kupovat věci, vyhazovat věci, předělávat věci, spotřebovávat věci? Dávala jsem si otázky "trvale udržitelný růst"? Zajímala jsem se o kompostování ve městě s pomocí "zahraničních" žížal. Jak co nejméně znečišťovat vodu? Je důležité jíst maso? Jak přesvědčit druhé o ochraně přírody? A i když třídíme odpad má to smysl?
O víkendu jsme byli v zoologické zahradě. Víc návštěvníků lidí než zvířat v kleci. Poslala jsem DMS na návrat koně převalského do přírody. Jídlo jsme dostali na plastových podnosech a kontejnery na třídění jsem nikde nenašla. Věci jsou důležité. Potřebujeme je k našemu růstu. Potřebujeme vyrábět, abychom vydělávali. Potřebujeme vydělávat, abychom si koupili více věcí. A co budeme dýchat? Co budeme jíst? Co budeme pít?
Jestli si kladete tyto otázky a jestli někdy nacházíte nějaké odpovědi, tak sem s nimi. Myslím, že je to potřeba. Zpátky do lesů a pralesů se jít asi už nedá, ale zachovat je, aby se vůbec dalo žít, to mi přijde stále aktuálnější.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zita Zita | Web | 3. června 2015 v 6:50 | Reagovat

Užitečná rubrika, moc chválím. I u nás na některých místech rostou skládky a nebo někteří chytráci vysypávají stavební odpad na polní a lesní cesty. O tom, co lze najít v lese, by byl pomalu román, viděli jsme staré gumáky, několik televizorů a dokonce sedadlo ze starého autobusu. O sklenicích, petlahvích a nebo plných igelitkách odpadků ani nemluvím.

Vyrábí se stále víc zboží, jen aby bohatí byli ještě bohatší a lidé kupují, někteří se kvůli nákupům i zadluží a přijdou i o střechu nad hlavou. Chtělo by to víc skromnosti, ale to se dnes už jaksi nenosí, jen ať druzí vědí, že na to a nato máme!

2 slunecnyden slunecnyden | 7. června 2015 v 16:50 | Reagovat

Zito, mám také nějak pocit, že máme těch věcí nějak až příliš a někteří si toho zapomínají i vážit... Roste generace, která už nebude vědět, co je to nanosit si vodu, zatopit si, aby byla teplá, a nedojde jim možná ani jaká bída je někde jinde ve světě (i s tou chybějící vodou)... Věci jsou potřeba, ale nejsem si jistá, že skutečně víme, co s nimi - jestli je skutečně potřebujeme k životu i jak je recyklovat. Třeba ale objevím, že se mýlím. A nevím to jen já :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra
www.kdyz-se-dvojcata-nudi.blog.cz