Stolní hry-včera, dnes a zítra

4. července 2015 v 20:18 | LeS |  Pojď si hrát
Hrajete si rádi? A které hry? Člobrdo? Karty? Umíte šachy? A co kostky? A jaké hry z těch novějších se vám líbí? Co takhle cink nebo tučnáci na ledě? A říká vám něco domino nebo mlýn? A máte rádi Česko nebo Staré pověsti české? A kdo z vás má doma tarotové karty? A co Dostihy? A hrajete hru podle pravidel (tím nemyslím, že nešvindlujete, to je samozřejmé) nebo si vymýšlíte pravidla svá vlastní?

Já nemám ráda soutěžení. Ano, ve většině her někdo vyhrát musí, ale pro mě je nejdůležitější to pobavení se, společná zábava. A tak někdy si vytváříme svá vlastní pravidla. Zahrajeme si například hru podle pravidel a pak i hru, kterou si někdo z nás vymyslí podle "jeho pravidel".
Některé hry máme také "okleštěné". Třeba v klasických dostizích hrajeme "dětskou" verzi. Platí pro nás jen nákup koní, políčka finance, náhoda, distanz, veterinář. A samozřejmě se dohadujeme nad tím, komu se který kůň víc líbí a kdo kterého chce.
Dáma je legrační, když střídáte klasickou (vyhrává ten, komu zůstanou žetony) a pak "žravou" (prohrává ten, komu zůstanou žetony).
V kartách umí asi každý prší a záchod. Zajímavé ale je, zahrát si prší s kartami, které neznáte. Třeba s tarotovými. Místo symbolů srdce, piky, kříže, kára jsou tu meče, poháry, hole, pentakly. Jinak je vše stejné.
Ano, ty obyčejné karty, které má každý doma a s kterými mastíte žolíky jsou vlastně i kartami tarotovými. I s těmi si můžete vyložit budoucnost. Karty pochází možná z Egypta, možná z Řecka, možná z Číny. Říká se, že se mudrci dohadovali, jak uchovat starobylou pravdu a vědění. Vymysleli hru s kartami, svolali malíře, kteří přesně vykreslili to, co mudrci znali a do karet promítli starověkou moudrost. Díky tomu můžete s kartami nejen hrát, ale i meditovat.
Když jsme byli malí, hráli jsme karty i s jízdenkami ve vlaku. Ale neptejte se mě jak. Dětská představivost nezná hranic...
Mám ráda hry, které jsou poučné. Ráda s dětmi hraji písmenkovou. Stačí i obyčejné kartičky, které střiháme dětem, když se učí v první třídě číst. Dát obráceně na hromádku a pak si každý vytáhne určitý počet (třeba deset). Každý se snaží vytvořit slova jen z písmen, která má. Když vytvoří slovo, dobere si kartičky opět do desíti. Později můžeme hrát criss-cross - vytvářet další slova tak, aby obsahovala některá z písmenek, které je už ve vytvořeném slově (viz. obrázek). Opět můžeme hrát hru na vítězství, za každé slovo žeton, nebo hru na spolupráci, kdy se pokoušíme společně vybrat všechny kartičky, a tak můžeme použít i písmenka, které má spoluhráč (když je nepotřebuje).
Můžou počítače a počítačové hry nahradit ty deskové? Vždyť počítačové hry mají tak dokonalou grafiku,... A dnes už ani neobstojí moc tvrzení, že deskovou hru (a knihu) si člověk může vzít s sebou kamkoliv. Tablety a mobily máme u sebe určitě mnohem častěji než třeba člověče nezlob se. Podle mě je na hrách nejlepší, že je hrajeme spolu. A tak sednu k počítači a směju se s dcerou, když hrajeme "ohníček a vodu". Ona si pak zato se mnou zahraje to prší .-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 4. července 2015 v 20:21 | Reagovat

Jé, to mi připomnělo, že jsem dlouho žádnou deskovku nehrála! :) (no dobře, je to tak čtyři měsíce, ale na mě to je celkem dost :D)
Já nesnáším hry na mobilu a na internetu, jako malá jsem si jich užila dost, a to jsem u toho nevysedávala věčnost...

2 tinka77 tinka77 | Web | 5. července 2015 v 0:39 | Reagovat

hry sme hrávali/ aj kartové čierny peter, kanastu, pexeso/ keď sme boli malí alebo aj mladí,,, Prežilo len pexeso to hrávame občas s vnukmi. Oni majú legá, puzle aj tých tučniakov na lade. Myslím, že tie hry ešte celkom nevymuiznú... :-?

3 slunecnyden slunecnyden | Web | 5. července 2015 v 11:08 | Reagovat

[1]: Tak to jsem ráda, že jsem ti to připomněla :-) Hry jsou supr.

4 slunecnyden slunecnyden | Web | 5. července 2015 v 11:10 | Reagovat

[2]: Jasně, černý petr a pexeso... to může člověk hrát od 4-99 let :-) Tak děkuji zas já za připomenutí... Kanastu neumím :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra