Mimozemšťané v rodině

31. října 2015 v 11:34 | LeS |  Pojď si hrát
Pro všechny děti i dospělé, kteří si rádi hrají. Já dělala se skupinkou dětí z prvního stupně.

K čemu je dobré:
Procvičení si hlasu, intonace, spolupráce. Děti zjistily, že se domluví jen tehdy, když se zklidní a budou naslouchat i druhým. Zjistily také, jak je těžké (nebo lehké) se domluvit, když neznají řeč toho druhého.

Připravit:
Jednu velkou čtvrtku, pastelky, menší čtvrtky a úzkou gumu

1. zastavení: Přílet návštěvníků
Děti se rozdělily na dvě skupinky. Jedna šla na chvíli za dveře, druhé bylo prozrazeno, že jsou mimozemšťané, kteří spadli se svou kosmickou lodí na zemi. Musejí se domluvit s lidmi, vysvětlit jim, kdo jsou, říci, že chtějí najíst, napít, opravit loď. Nesmějí ale mluvit tak, jak mluvíme my. Místo toho mohou používat jakoukoliv zástupnou řeč (padla, madla, kadla, bleble, huhu...) Pak přišly děti, které byly za dveřmi, mluvily normálně a měli za úkol zjistit, co se jim snaží říct druhá skupina. (dětem se líbilo tak, že jsme vyměnily a místo návštěvníků předváděly princezny, které přišly z minulosti).
Každé dítě si vytvořilo masku mimozemšťan podle svých představ. U masek jsem provlékla gumičku, vystřihli jsme oči, aby mohli masku nosit na obličeji.

2.zastavení: Návštěvníci v rodině
Děti si vytáhly kartičky - máma, táta, syn, dcera. Děti přemýšlely nad činnostmi, které jsou typické pro tyto členy rodiny. Poté se snažily tuto činnost "naučit" nějakého mimozemšťana. Mimozemšťan se skutečně tuto činnost chtěl naučit, ale protože nerozuměl, vždycky z toho vyšlo něco jiného (například jedl talíře, naboural s autem, pil vodu na mytí podlahy, zmaloval se při malování apod.) Mimozemšťan stále nemluví naší řečí, naopak člen rodiny může popisovat, co dělá i nemusí.

3.zastavení: Učení mluvení
Mimozemšťani se v rodině zabydleli a zjistili, že potřebují umět naši řeč, aby se domluvili. Učili se ji tak, že vše opakovali po někom z rodiny. Např. sledování fotbalového zápasu a fandění, příprava večeře, telefonování kamarádovi. Mluvil vždy jen jeden člověk a ostatní opakovali. Snažili se o správnou řeč i o správnou intonaci.

4.zastavení: Oprava lodi
Nakreslili jsme na velkou čtvrtku loď, v které bylo všechno možné i nemožné. Protože nikdo vlastně neví, jak tato loď mimozemšťanů vypadá. Mimozemšťanům ale několik věcí chybí, aby loď mohla vzlétnout. Potřebují nějaké věci, které mají lidé (např. vařečka, gumička do vlasů, telefon,...) Popisují ostatním, jaké věci potřebují a po uhádnutí je i nakreslí do lodi.

5.zastavení: Loučení
Děti ve skupinkách vymýšlí básničku nebo dopis, v kterém by se rozloučili jako mimozemšťani a odletěli zpět na svou planetu. Může v něm být poděkování, lítost, popis jejich planety, cokoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra