Co potřebuje stát?

29. listopadu 2016 v 21:54 | LeS |  Zamyšlení
Dnes jsem zkoušela dceru z první republiky. Představovala jsem si tu dobu. Nadšení lidí, že je po válce. Nadšení lidí, že vybojovali svůj vlastní demokratický stát. Že si zvolili svého prezidenta. Svého, ne nějakého dosazeného panovníka. Dařilo se i v technice. Stroje začaly lidem ulehčovat práci, začaly život dělat příjemnějším. Lidé cítili, že se před nimi otevírá nová doba a doufali v to nejlepší.
Povídali jsme si s dcerou o tom, co následovalo, když byla vyhlášena republika a zvolen prezident. Abych ji navedla na to, že byla vyhlášena Ústava, zeptala jsem se "A co potřebuje stát, aby fungoval?" Bezprostředně odpověděla: "Komunismus."
Pochybuji, že ví, co to slovo znamená. Ale připomnělo mi to, že je jí tolik, kolik bylo mě v době sametové revoluce. A jestli já si něco z té doby pamatuji, tak že ti lidé na ulici zvonili klíčemi kvůli svobodě. Možná to celé bylo jinak, možná nahrané z vyšších míst, možná ti lidé podlehli davovému šílenství, možná...
Ale ve mně to zanechalo dojem, že svoboda je něco neuvěřitelně důležitého.
Žiji v této době a se spoustou věcí nesouhlasím. Peníze a majetek mají v rukou někteří lidé, kterých si já osobně nemůžu vážit, protože toho nedosáhli usilovnou poctivou prací. Podniky vlastní zahraniční firmy. Práce se přesouvá do Číny nebo do Indie a není to kvůli tomu, že by tady chyběli schopní lidé. Učitelé nemají takové postavení, které by ukazovalo to, že spoluvychovávají budoucí generaci. Peníze jsme nadřadily mezilidským vztahům.
Nedokáži říci, jak to bylo dřív. Ale představuji si, že v myšlení lidí se toho mnoho nezměnilo. Například chodím do práce, kde tu moc mají nadřízení. Můžeme reptat potichu mezi sebou, ale nemůžeme nadřízenému říci, tohle se mi nelíbí. Protože nadřízený má člověka v moci tím, že ho může kdykoliv vyhodit. Pravda, pokud má člověk dobré vyjednávací schopnosti a dokáže přednést svůj návrh jako návrh nadřízeného, pak má naději na úspěch. A nehrozí mu poprava, ale jen vyhazov.
Chci napsat, že lidé, kteří mají moc, ji mají jako drogu. A tak moc se bojí, aby ji neztratili, tak moc po ní touží, že jsou ochotní kvůli tomu udělat cokoliv. A za mocnými jdou davy. Nejdou za těmi utiskovanými a slabými. Za těmi jde hrstka lidí, kteří chtějí pomoci.
Za komunistů jsme se nechali řídit a ovládat. Ale když jsme dostali svobodu, vůbec jsme netušili, co to znamená. Vůbec nám nedocházelo, že moc získají silní a draví. Byli jsme připraveni na ten úžasný svět, který nám komunisté předkládali, a když jsme zjistili, že to jsou lži, mysleli jsme si, že jsou i lži o světě "tam venku". Tak nás překvapila kriminalita, chudoba, bezohlednost - a spoustu dalších věcí.
Myslím, že každý má svoje cíle. Ale pokud cílem většiny lidí bude hromadění majetku nebo touha po moci, pokud tím nebude zdraví, školství, úcta k hodnotám a tradicím, respekt k sobě navzájem, radost z práce, ochrana přírody... pak ta společnost nemůže dlouho fungovat.
A co potřebuje stát? Myslím, že potřebuje myslitele. Nemyslím lidi, kteří vymyslí nějaký nový -ismus. Myslím lidi, kteří budou přemýšlet. Kteří nepůjdou bezhlavě za někým, u koho se jim líbí jedna myšlenka. Lidi, kteří se nenechají zblbnout. Ale lidi, kteří si budou vybírat. Je to skutečně to dobré? Vidím to jinde, vidím, jak jinde se žije, jak se s tímto problémem potýkali jinde, jak to lze vyřešit zde? Lidi, kteří budou vděční za možnosti a příležitosti. Lidi, kteří budou chránit historii a budou otevřeni novému vnímání.
Lidi, kteří budou hájit svobodu. Protože budou vědět, že ji dokážou obhájit. Že dokážou uhájit svoje hranice a svoje přesvědčení.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 2:37 | Reagovat

Hromadění majetku a touha po  moci je tu od prvopočátku, takže s tím společnost dokáže dlouhodobě fungovat. :-D a peníze byly vždy nadřazeny vztahům. Vzpomeň třeba na Jidáše, když už je před těmi svátky. Ale našlo by se jich určitě více. Jen se mi nechce přemýšlet. :-D Přeji krásný a hlavně klidný advent

2 Janča Janča | Web | 30. listopadu 2016 v 9:34 | Reagovat

Tak pod tohle bych se mohla s klidem podepsat!!!!!!!

3 naoki-keiko naoki-keiko | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 10:28 | Reagovat

Dcerka má zajímavý názory :D, ne, nebála bych se toho, že by z toho nevyrostla. Problém je, že plno komunistů se objevuje i po revoluci, takoví v mým věku (jsem hodně mladá)- nebo jestli je to problém- prostě existují, obhajují svoje názory mnohdy dost přesvědčivě, problém je, že ta doba je dávno pryč.

Myslím, že krom monstrprocesů v padesátých letech se za komunismu tak vesele nepopravovalo, tedy ne v rámci pracovního procesu. Vím, že byla popravena ta zdravotní sestra, co zabíjela miminka v porodnici a pak ta ženská co najela (asi) autem nebo něčím do deseti lidí a zabila je. Ale to jsou extrémy a šlo asi o názorné tresty.

V podstatě s tou svobodou a mocí s tebou souhlasím.

4 slunecnyden slunecnyden | 30. listopadu 2016 v 20:03 | Reagovat

[1]: A proto jsou třeba v Egyptě dodnes faraonové a krajina Egypta patří k nejkrásnějším. Ale já vím, doba vládnutí 3000 let je dlouhá doba.

[2]: Děkuji.

[3]: Myslím, že není problém v tom, že má někdo nějaké jiné názory než většina. Ale problémem je fanatismus. Nemůžu říci, jaké to bylo v Československu za komunistů, byla jsem malá, ale vím, že to nebylo tak hrozivé, jak nám občas předkládají. Lidé by měli mluvit s těmi, kdo to zažili a nepřejímat jen jednostranné názory.

5 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 2. prosince 2016 v 7:47 | Reagovat

Já podlehla taky davovému šílenství, a cinkala jako blázínek. Když nám Klaus po revoluci lhal a říkal, že si opasky utáhneme jen na dva roky, věřila jsem mu. Jenže utekly dva roky a utíkají další a spousta lidí si musí utahovat opasky dál.

Vzpomínám na tchána, když říkal, že kapitalismus ještě nikdy nepřinesl obyčejným lidem nic dobrého. Tehdy jsem si pomyslela své a dnes mu dávám tam nahoru za pravdu. :-|

6 Lucie Česalová Lucie Česalová | E-mail | Web | 18. prosince 2016 v 2:04 | Reagovat

[4]: Hm, to jsem úplně nepochopila. Proč Egypt? Jako lidská společnost zde fungujeme už poměrně dlouho a zatím nás všudypřítomné hromadění majetku a boj o moc nezlikvidoval. A nepoučeni stále žijeme stejně. Dlouhodobě. Nebo mi něco uniklo?

7 sdfgdsfg sdfgdsfg | 17. března 2017 v 12:05 | Reagovat

No, tak hlavněže závěr článku je, že stát potřebuje myslitele, ale autorka evidentně myslitelem vůbec není.

"Podniky vlastní zahraniční firmy."

- To je špatně proč? Protože ti to řekl nějaký politik? Protože jsi to někde slyšela, tak to prostě opakuješ? Co takto být myslitel a nastudovat si něco z ekonomie, abys pochopila, že kdo vlastní podmiky je úplně irelevantní?

"Práce se přesouvá do Číny nebo do Indie a není to kvůli tomu, že by tady chyběli schopní lidé."

- Opět - tohle je jen papouškování umělého "problému", který vytvořili politici. Znovu doporučuju být myslitel a něco si o tom zjistit a neopakovat jen prázdné fráze.

"Učitelé nemají takové postavení, které by ukazovalo to, že spoluvychovávají budoucí generaci."

- Mají takové postavení, jaké si zaslouží. A hlavně o tom jejich postavení nerozhoduješ ty.

"Peníze jsme nadřadily mezilidským vztahům."

- Co to vůbec v praxi znamená? Nic.

Každopádně se pozastavím u otázky, co potřebuje stát. Odpověď zní: JE MI TO U PRDELE. Protože mě zajímá, co potřebuju hlavně já a moje rodina. A možná by mě mohlo i zajímat, co potřebuje NÁROD. Ale rozhodně mě nezajímá, co potřebuje STÁT.

Nicméně tady bude nejspíše problém v tom, že autorka článku nechápe význam slova stát a nerozumí tomu, že je to abstraktní pojem, co popisuje jen hromadu úřadů a institucí apod. Nikoliv jednotlivce. Nikoliv národ.

A ještě by mě zajímalo, jak moc je autorka opravdu pro svobodu. Co třeba zákaz kouření? Pro nebo proti? Co různé regulace a nařízení EU. Jsou OK? Souhlasíš se zákazem zbraní? Víš o tom, že Masaryk lidem znárodňoval pole tak jako komunisté znárodňovali majetky? Je pořád Masaryk takový hrdina najednou?

Já denně potkávám lidi, co mají kecy o svobodě, ale pak se ukáže, že by zakázali tohle a zakázali by tamto a omezili tohle a "nějaké hranice musí být" a bla bla a vlastně ve výsledku dělají vše pro omezení svobody a cpaní druhým jejich světonázoru.

8 sdfgdsfg sdfgdsfg | 17. března 2017 v 12:10 | Reagovat

[3]: "problém je, že ta doba je dávno pryč." - no, to není.

"Myslím, že krom monstrprocesů v padesátých letech se za komunismu tak vesele nepopravovalo" - tak to myslíš špatně. Doporučju si projít spisy z dob vlády Klementa Gottwalda, kdy se politicky nevhodné osoby třeba ubijeli k smrti nebo se do nich pouštěla elektřina.

[5]: "Vzpomínám na tchána, když říkal, že kapitalismus ještě nikdy nepřinesl obyčejným lidem nic dobrého. Tehdy jsem si pomyslela své a dnes mu dávám tam nahoru za pravdu. :-|"

- Nedávej. Tvůj Tchán vůbec nechápe, co to kapitalismus je.

A ano, kapitalismus přinesl SKORO všechno dobré a to jak do tvého života, tak do života tvého tchána.

9 Circle Circle | Web | 17. března 2017 v 13:58 | Reagovat

Jen bych podotkla - my nežijeme v kapitalismu. Kapitalismus je o hromadění kapitálu, o podpoře podnikatelů, tohle se neděje.

Naše země si sice hraje, že socialismus skončil, ale jeho základní principy tu pořád máme. Proboha! Vždyť tu máme pořád stejně zákony a byrokracii, co tu byla před 40 lety! Jediné, co se změnilo (a za to Bohu dík), tak že tu máme svobodu slova a trest smrti už neexistuje, stejně jako mučení a podobné nelidské praktiky.

A na závěr - připadá mi, že lidé vůbec netuší, co komunismus je. Ve své podstatě je to nejsvobodnější státní zřízení, ale je to natolik zneužitelná myšlenka, že se od ní raději upouští. A to je tak se vším. Bohužel i demokracie je zneužitelná.

Co s tím? Volit, zajímat se o věci okolo a nenechat si namluvit, že s tím nemůžeme nic dělat. Můžeme, pokud nás bude dostatečně mnoho.;)

10 Dominátor Dominátor | Web | 17. března 2017 v 14:23 | Reagovat

rychlé vyřešení migrační krize :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

11 Weiler Weiler | Web | 17. března 2017 v 15:15 | Reagovat

Třesky plesky, to je mi ale idealismus. Dcera měla lepší řešení :D

12 Dominátor Dominátor | Web | 17. března 2017 v 17:49 | Reagovat

http://lagablog.blog.cz/1610/moje-leto-kazdy-rok

13 Jane from Eden Jane from Eden | Web | 17. března 2017 v 18:20 | Reagovat

Budu asi za nelidskou... ale když ve zprávách mluví že zemřel nějaký emigrant tak jsem ráda :-? protože jich je už všude tolik že o každýho emugranta mínˇ pro mě znamená líp!!!

14 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 17. března 2017 v 18:25 | Reagovat

[4]: Egypt, vážně? Lol. Další země, kterou jenom rozmrdala politika, jako třeba Libanon, Sýrie, Čína, Korea,... Ráj na zemi, co?

Tadyto je zase jenom další fňukání nad zlym světem.
Podniky vlastní zahraniční firmy, protože si je koupili. V Číně a Indii je holt levnější výroba. Učitelé jsou jenom lidi, kteří dokáží zneužívat své postavení stejně tak, jako kdokoliv jiný. Spousta věcí je nadřazených mezilidským vztahům, peníze sou snad to nejmenší.
Jen nicneříkající fráze...

15 L. L. | Web | 17. března 2017 v 19:34 | Reagovat

[13]: Mě vždycky překvapí, jak nějaká holka co má na blogu na pozadí andílky pak někam přijde a dokáže napsat tohle. Je to docela kontrast, kde se berou tyhle myšlenkový pochody?

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 17. března 2017 v 20:36 | Reagovat

Za první republiky mnoho lidí považovalo nově vzniklé Českoslovenko za svůj stát a bylo ochotno pro něj přinést i řadu osobních obětí, což dnes, kdy naopak většina lidí považuje stát za víceméně nepřátelský konstrukt, se kterým je nutné bojovat nebo ho aspoň "ojebávat", omezuje naše možnosti opravdu pochopit běžné motivace tehdejších lidí. Tehdy mnohem víc platilo "stát jsme MY", zatímco dnes je v uvažování lidí nejčastěji "stát jsou ONI".

Svobodu beru jako zásadní hodnotu, a proto ode mne moc dobrých slov o dřívějším režimu neuslyšíte, vzhledem k tomu, že to byl právě on, který povýšil přetvářku, lež a nesvobodu na většinově akceptovanou normu. Ale dnešní svoboda nespočívá jen v právu čekat na to, co pro nás onen náš neosobní stát nového vymyslí, ale také v tom to osobně ovlivňovat a za něco se brát. Když se totiž ptáš, co stát potřebuje, dá se odpovědět i to, že nejvíc ze všeho potřebuje pasivní lidi, kteří se sice možná tváří rebelsky a neustále remcají, ale fakticky státu do ničeho nekecají a nechají ho dělat to, co chce. Ale stát nikdy nebude sám od sebe nositelem dobra, není to osoba s vlastní duší a svědomím, ale je to jen organizační princip, který je v zásadě schopen prosazovat svými nástroji jakékoli zadání. No a když jasné zadání nedostane (a "udělejte to tak nějak líp" fakt není jasné zadání), není divu, že si ho vymýšlí sám :-).

17 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 18. března 2017 v 12:39 | Reagovat

[13]: Nejen za nelidskou, ale dokonce za píču. A navíc negramotnou píču.

18 donPepe donPepe | 18. března 2017 v 14:39 | Reagovat

Každá republika i království má své mouchy. Stát potřebuje hlavně obyvatele schopné a ochotné platit daně. Jinak když jsem nespokojený s nadřízeným, vyjednávám nebo odcházím. A nikdo už taky neprofiluje kádrový profil a nadřízeným se může stát kdokoliv, kdo má vůli a schopnosti.

19 pihovatá vopice pihovatá vopice | Web | 18. března 2017 v 15:29 | Reagovat

Napsalas to moc hezky.

Já jen za sebe, pořád se mluví o demokracii, někteří jí mají pořád plnou pusu a já si docela dobře vzpomínám, že ještě před pár lety jsem chodila demonstrovat, a mnoho lidí by rádo taky šlo a vyjádřilo svůj nesouhlas s tehdejší vládou, jenže jejich zaměstnavatel řekl, že jestli půjdou, mají vyhazov na hodinu, tak jaká tady je demokracie....

A na závěr si myslím, že by se rozhodně mělo chodit k volbám, některé západní státy mají volby povinné.

20 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:12 | Reagovat

[7]: Dovol, abych se představila. Vystudovala jsem vysokou školu ekonomickou. A díky tomu si dovoluji mít svůj vlastní názor :-) Díky tomu, že jsem zvládla spoustu ekonomických teorií a prostudovala spoustu jiných názorů. Já jsem vlastenec. A přiznávám to. A proto píši tak, jak píši. Můžeš mít názor úplně jiný. A co se týká svobody - pro mě svoboda končí tam, kde začínají hranice toho druhého. Nevadí mi, když někdo kouří, pokud mi nehulí do ksichtu a neodhazuje nedopalky. Jsou věci, které jsou naše (na chvíli) - třeba byt, ale jsou věci, které jsou náš všech - příroda a tato Země. A tu je potřeba chránit. Pohled na peníze mám takový, že nejsou ani dobré, ani špatné. Můžou být prostředkem směny, ale i něčeho úplně jiného. Ale je to zas na každém... Díky za tvoje přečtení a zamyšlení, mysliteli .-) I když máš rozdílný názor :-)

21 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:14 | Reagovat

[9]: Já s tebou souhlasím. Tyto myšlenky a teorie (stejně jako třeba náboženství) nejsou špatné, ale lidé si to dokážou vykládat tak, jak se jim to právě hodí.

22 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:16 | Reagovat

[10]: Co se nedá zvládnout silou, jde chytrostí .-) Tak doufám, že chytří (a mazaní) jsme :-) Jen přemýšlet...

23 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:16 | Reagovat

[11]: Je, přiznávám :-)

24 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:19 | Reagovat

[13]: Já ti rozumím. Jsou to lidé, kteří sem přichází, aby jen "brali", takových lidí člověku není líto, zvlášť, když se cítí sám ohrožen... Můžou být mezi nimi lidé, kteří žádají o skutečnou pomoc, mají v sobě pokoru - ale nějak se mezi těmi ostatními ztratí...

25 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:21 | Reagovat

[14]: I s tebou souhlasím. Pokud je to jen mluvení, je to mlácení holé slámy .-) A z toho žádné zrno nebude :-) :-)

26 Nigredo Nigredo | Web | 19. března 2017 v 10:21 | Reagovat

Touha po moci a majetku je tak trochu potřeba, aby se ta společnost trochu posouvala dopředu. Kdyby byli všichni spokojeni s málem, tak bysme do teď žili v jeskyních. To není žádná novinka dnešní doby, za kterou by mohli ti zlí kapitalisti. Je to starý jako samo lidstvo a ani za komančů tomu jistě nebylo jinak. Všechna zvířata si sice bya rovna, ale některá si byla rovnější...

27 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:27 | Reagovat

[18]: Víš, já to kolem sebe vidím trochu jinak... Ale uznávám, že kdybych chtěla, také mohu odejít a snažit se o vlastní podnikání.

28 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:29 | Reagovat

[19]: K volbám by se chodit mělo, to máš pravdu!

29 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:35 | Reagovat

[26]: Já myslím, že k životu je potřeba "touha". Ale může to být i úplně jiná touha. Někdo má touhu ležet u televize a kouřit, někdo má touhu získat cizí území. A někdo má touhu žít spokojený naplněný život tvůrčí prací, rodinou a přáteli... Dějiny jsou plné touhy po moci a majetku, ale člověk by našel i příklady, kdy panovník dokázal i něco "vytvořit" - co třeba Karel IV? :-)

30 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 10:38 | Reagovat

[16]: Teď jsi donutil k zamyšlení mě .-) :-) Děkuji za komentář.

31 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 19. března 2017 v 12:19 | Reagovat

[24]: "Nějak se to mezi nimi ztratí", tak se radši těšíme, když chcípnou. Super přístup. Mě by zase těšilo, kdyby na místě těch, kteří takhle umírají byli ti, kdo jim tu smrt přejou.
Možná by ten váš imaginární vykonstruovanej pocit ohrožení byl jednou konečně skutečněj.

32 slunecnyden slunecnyden | 19. března 2017 v 16:05 | Reagovat

[31]: Myslím, že jsi nás nepochopil. Nepřejem si jejich smrt. Jen je pro nás těžké litovat... když se k tobě bude někdo chovat nepřátelsky, i když ty se chováš přátelsky, a budeš mít pocit, že tě jen využívá a ohrožuje tě, budeš mít na výběr svůj život nebo jeho, co si vybereš? Ale to je samozřejmě krajní řešení !!! Myslím, že by stačilo těm lidem ukázat, že nic nedostanou "zadarmo", a že existuje něco takového jako vděk a nejen agrese... Onu tu agresi v sobě máme všichni (a pomáhala nám i přežít), ale když přeroste určitou mez a k tomu se přidá vymytý mozek, tak se hodně těžko dostáváme zas zpátky do lidskosti :-(

33 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 19. března 2017 v 18:54 | Reagovat

[32]: *a

Ale chápeš nějakou slepici výše, která si tu smrt přeje. Choval se ten konkrétní utopenej chudák nepřátelsky? Využíval ten konkrétní utopenej chudák někoho? To jsou zas kecy, ze kterých bych blila.. Kecy, který maj omluvit necit a nechopnost soucitu. A když teda už jsem taková bezcitná svině a ten soucit nemam, tak se tim alespoň nemusim veřejně chlubit a okecávat si to "že to vlastně tak nemyslim".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra