Únor 2018

38. Humor

21. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
X: Jak často se smějete?
W: Poslední dobou se snažím hledat věci k radosti a zasmání. Často si čtu vtipy nebo se dívám na komedie. Myslím, že mi to pomáhá.
X: Určitě je dobré se hodně smát. Říká se, že smích léčí. Smích nás zbavuje napětí, lépe se navazuje kontakt, pokud se usmíváme, ukazujeme lidem svoji dobrou vůli a výzvu k přátelství. Pokud si máte vybrat mezi člověkem, který se usmívá a který je zamračený, určitě půjdete k tomu, který se tváří veseleji.
W: Ano, raději chodím k lidem, kteří jsou usměvavější.
X: Člověka může úsměv úplně změnit. A to se nemusí vždy řehtat nebo smát nahlas. I když někdy takové upřímné zasmání rozesměje i druhé.
W: Potkávám hodně zachmuřených lidí, ale i já se určitě často tvářím smutně a odmítavě.
X: Stačí jen koutky rtů dát nahoru a usmívat se očima. Celá tvář se tak rozzáří. Budete vyzařovat větší pohodu a budete se tak i cítit. Naučte se vzpomenout si na něco příjemného nebo veselého. Vytvářet si vnitřní pohodu a klid.
W: Myslím, že se i hodně směji při psychickém vypětí. Není to divné?
X: Naopak, smích vám pomáhá, abyste se uvolnila. Není nutné brát věci příliš vážně. Každá práce se lépe zvládá s humorem a smíchem. I když jste se na něco musela hodně soustředit, můžete se poté uvolnit a zasmát.


37. Opatrnost

20. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Uvažovala jsem nad tou pomocí. Ale mám trochu obavu, co by na to řekli druzí lidé. Myslím, že jsem hodně bojácná a opatrná. Nechci se pouštět do věcí, u kterých nevím dopředu, jak dopadnou.
X: Opatrnost je určitě dobrá vlastnost. Je možné být opatrný vůči cizím lidem. Je dobré být opatrný na své peníze. Je dobré být opatrný, když se pouštíme do nové věci nebo stojíme nad propastí. Ale nic se nemá přehánět.
W: Vím, že přílišná opatrnost je na škodu.
X: Pokud budete příliš opatrná, zapomenete si život užít. Budete opatrná vůči lidem a nebudete se s nimi přátelit, aby vám neublížili. Budete opatrná na své peníze, budete mít strach, abyste o ně nepřišla, a budete tak šetřit, že si nekoupíte nic nového. Budete opatrná vůči cizímu prostředí a nebudete vycházet ven ze strachu, že se vám tam něco špatného stane.
W: Myslím, že taková nejsem.
X: Také myslím, že ne. Přeháněl jsem, abyste si uvědomila, jak nesmyslná je v některých situacích přílišná opatrnost.
W: Myslím, že určitá dávka opatrnosti je správná.
X: To ano, ale nesmí nám bránit udělat věci, které jsou pro nás dobré. Určitě budete opatrná při řízení, při přecházení ulice, při kontaktu s ohněm... Ale přílišná opatrnost nám může i svázat ruce, nebudeme schopni jednat. Je důležité najít tu pravou míru opatrnosti. Ptát se, jestli se ještě jedná o opatrnost, anebo už jde o výmluvu. Jestli nejsem příliš opatrný a skutečně se může stát to, co si v mysli představuji.
Na druhou stranu nám opatrnost pomáhá, abychom se bezmyšlenkovitě nepustili do věcí, které nezvládneme nebo které nám ublíží. Každý je ale jinak opatrný. Co jednomu přijde náročné, nad tím druhý mávne jen rukou. Buďte ráda za svou opatrnost, ale nenechte se jí svázat.

36. Pomoc

19. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
X: Jak se cítíte?
W: Je to lepší, než jaké to bylo na začátku. Skutečně se mi trochu ulevilo. V mém životě se toho moc nezměnilo, ale cítím se lépe.
X: Mám ještě jednu věc, která by vám mohla pomoci.
W: A to je?
X: Pomoc druhým. Pokud se sama cítíte lépe a víte, že máte už víc sil, můžete část ze sebe předávat dál. Je jedno, jestli pomůžete starší paní s taškou, nebo vyslechnete něčí trápení. Důležité je být zúčastněná.
W: Nevím, jestli bych na to měla.
X: Proč myslíte?
W: Je to divné, někomu říct, že mu pomůžu s taškou. A vyslechnout někoho, to mám strach, že bych se pak cítila ještě hůř. Slyšet o cizích problémech.
X: Možná se vám to bude zdát divné, ale skutečně člověku pomáhá, když druhým pomůže. Když druhým nabídnete pomoc, budou možná překvapení, někdo se může na vás i zamračit, ale někdo jiný se na vás usměje. Pokud se nechcete stýkat s lidmi, můžete třeba odklidit sníh nebo pohozené odpadky na společné cestě. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat, nikomu nic říkat, nikde se hlásit. Jen uděláte něco dobrého, co přinese užitek druhým a tím i vám radost. Navíc si přitom procvičíte svaly. Samozřejmě si vyberte takovou činnost, která vám nejvíc sedí.
W: Budu nad tím uvažovat.


35. Mazání blogu

16. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Blog mi pomáhá, abych ze sebe dostala emoce.
X: Proto jste si ho zakládala. Vypsat se z toho, co vás trápí nebo z čeho máte radost.
W: Měla jsem jeden nepříjemný komentář.
X: Smazala jste ho?
W: Ne, zkoušela jsem reagovat. Ale jinak než jsme probírali. Možná jsem se i obhajovala.
X: A necítíte se kvůli tomu dobře.
W: Nejde o to, že jsem se obhajovala, spíš že se mě komentář dotkl. Dělám věci nejlépe, jak umím a dělám je s radostí a opravdovostí. Vyznělo mi to ve smyslu, že bych tak psát neměla.
X: Možná jste si to jen špatně vysvětlila. A i kdyby to tak bylo, záleží vám na tom člověku natolik, aby vás dostaly jeho negativní připomínky? Nebo vás jeho hodnocení dostalo tak, abyste přestala psát blog?
W. Chvíli jsem přemýšlela, jestli mám dál tak psát. Ale s negativním komentářem se setká na blogu každý. Navíc je to jen jeden názor člověka, který ani nenapsal blog ani e-mail. Možná se chtěl jen zviditelnit.
X: Je příjemné, když vás někdo plácá po zádech a říká, děláš to dobře. Ale jsou i lidé, kteří nám můžou říkat pravý opak. Pak jde o to, jestli jejich názory přijmete jako skutečně opravdové a skončíte s tím, co vám přináší radost, nebo si řeknete, že s nimi nesouhlasíte, a budete dál psát tak, jak to cítíte, nebo si něco z jejich komentáře vezmete, a ukáže vám to cestu dál, místo aby vás to srazilo na kolena.
W: Když nad tím tak přemýšlím, možná něco z jeho komentáře přijmu. Pomohlo mi to podívat se na mé články zas z jiného úhlu. Myslím, že jeden komentář není důvodem, abych přestala psát. Ale nevím, co bych dělala, kdyby těch negativních komentářů bylo hodně. Kolik lidí mi musí napsat negativní nebo nesouhlasný komentář, abych si řekla, tak už na to nemám?
X: To je na vás. Někdo si z negativních komentářů nic nedělá, někomu stačí jeden, aby skončil s blogováním. Ale myslím, že je škoda nechávat si zkazit náladu nebo mazat blog, který vám přináší radost. To je jednodušší smazat nesouhlasný komentář.

34. Změna

15. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Často slýchávám, že bych se měla změnit.
X: Kdo vám to říká? Souhlasíte s nimi?
W: Spoustu lidí. V něčem jim musím dát za pravdu, ale v něčem se měnit nechci.
X: Druzí to s námi můžou myslet dobře, můžou vidět chyby, které si my neuvědomujeme. Ale už jen to slovo změň se v nás může vyvolávat odpor. Znamená to snad, že nás nepřijímají takové, jací jsme? Nebo to znamená, že jsme tak špatní, že se máme měnit?
W: Máte pravdu, právě to slovo změň se nemám ráda.
X: Já tedy neříkám změnit se, ale vyladit se. Jako bychom byli hudební nástroj, který hraje falešně. Pak je dobré, někde trošku něco vyladit, aby zazněl správně.
W: Nechci se měnit kvůli druhým, chci se změnit kvůli sobě.
X: Tento přístup je správný. Pokud se budete měnit třeba kvůli příteli, ale vy sama se změnit nebudete chtít, nemusí to mít dlouhé trvání. Stačí první hádka nebo rozchod. A pak vytknete jemu "já se kvůli tobě změnila, a tys to neocenil, ty ses nezměnil," apod. Druzí nám můžou ukázat, v čem bychom se měli vyladit, ale ta hlavní práce je na nás.
W: Mám někdy strach být jiná, jednat jinak, zachovat se jinak...
X: Měníme se celý život. Tak, jak se učíme. Proto není třeba se toho nějak obávat. Opouštíme to, co nefunguje a přejímáme jiné věci. Pokud jdeme správnou cestou, jsou to změny pozitivní a těch se nemusíme bát.
W: Mám si psát nějaký seznam toho, v čem bych se měla změnit?
X: Můžete, pokud se vám to zdá jako správné. Ale rada je psát seznam v pozitivním duchu a tak, jako by se to již stalo. Stejně jako jste si dávala cíl zhubnout - zlepšuji postavu a jím zdravěji.
W: Chtěla bych se víc usmívat a být optimističtější. Tak si dávám cíl víc se usmívám a jsem optimističtější.
X: Ano, tak je to správně. Dala jste si hezké cíle.


33. Jak?

14. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Přemýšlela jsem nad tím vyplněným životem.
X: A na co jste přišla?
W: Že už nic nezměním. Že jsem udělala spoustu chyb.
X: Žádný den se neopakuje. Nevrátíte ani čas, kdy si stále dokola vyčítáte nějakou chybu. Každý den můžete udělat krok ke svému cíli. Čím byste chtěla vyplnit svůj život?
W: Chtěla bych mít rodinu, přátele, peníze...
X: Neptejte se proč to nemáte, nehledejte v sobě ty chyby, ale hledejte, jak to mít.
W: To není tak lehké.
X: Ptát se je snadné. Důležité je vybrat to správné z odpovědí, které vám přijdou na mysl. Nezapomínejte, že se musíte držet toho dobrého. Pokud byste podlehla něčemu, s čím byste vnitřně nesouhlasila, obrátilo by se to proti vám. Peníze můžete mít, pokud budete pracovat, a můžete je i mít, když je někomu ukradnete. Ale sama asi víte, že okrádat druhé je špatné. Vrátí se to k vám tím, že půjdete do vězení, budete žít s výčitkami svědomí, nebo budete sama okradena.
W: Takže například mít přátele znamená, že budu chodit do společnosti?
X: Ano, tak je to správné. Můžete si vzpomenout i na staré přátele a navázat s nimi kontakt... Ptejte, jak to udělat, abyste měla to, co opravdu chcete. A pak vyberte z odpovědí to, co dokážete.
W: Je to těžké. I když přijdu na nějakou možnost, není jednoduché ji udělat.
X: Některé věci budou snadné, ale u jiných budete možná muset trochu překonat samu sebe. Ale myslete na cíl. Uvědomujte si, proč to děláte. Mějte v mysli před sebou věci, kterých chcete dosáhnout... A nezapomeňte, ptejte se stále jak.
W: Dobře, budu to zkoušet.

32. Drogy

13. února 2018 v 17:41 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Jaký byl dnešní den?
X: Byla jsem na procházce.
W: Jak jste se cítila? Uvolněně. Svítilo sluníčko. Bolely mě sice nohy, byla jsem unavená...
X: Ta procházka pro vás byla důležitá. Proč?
W: Byla příjemná. Bylo krásně.
X: Měla jste radost?
W: Ano.
X: A to jsou právě ty malé věci, které nás dokáží nabýt energií. Hledejte takové věci. Hledejte, co vás potěší. Jestli je to příjemná knížka, koupel, povídání s přáteli, vybarvování mandal...
W: Někdy mi pomůže alkohol. Nebo se uklidním, když si zapálím cigaretu.
X: A to je právě to, co byste dělat neměla. Jakékoliv drogy nejsou tím nejlepším řešením. Bude se to zdát jako klišé, ale drogy vám od problémů nepomůžou, ty vám je přidělají. Pokud už musíte být závislá, buďte závislá na pozitivních věcech. Na čerstvém vzduchu, milém slově,... dřepech.
W: Ale když si dám skleničku, tak se uvolním.
X: A ráno vás bolí hlava a nemůžete si vzpomenout, co jste dělala.
W: Někdy.
X: Člověk má jen omezený čas na tomto světě. Měl by si vychutnávat život. A k tomu i patří vychutnat si sklenku vína. Ale proč se okrádat o čas kocovinou? Proč si zkracovat život negativními návyky?
W: Ale když si zapálím, tak mi to pomůže.
X: A když jste dnes byla na procházce, také vám to pomohlo. Nebylo to tak snadné, jako zapálit si cigaretu. Ano, také vás bolely nohy. Ale přineslo vám to uvolnění a radost. Najít uvolnění a radost může být snadné. Můžete podlehnout lákadlu drog. Zavedou vás do nového světa. Ale vy víte, jak funguje mozek? Jak rychle si vytvoříte závislost a jak to může skončit? Nikdo vám neřekne, drogami se mi z dlouhodobého hlediska zlepšil život. Naopak, lidé chtějí přestat a zápasí s tím. Tak proč si tak komplikovat život?
W: Jaký je tedy recept na radost?
X: Recept na štěstí a radost má každý v sobě. Ale nejsou to proflákané dny života. Přemýšlejte nad tím.


31. Spánek

12. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Pořád celkem hodně spím. Na to, abych se cítila odpočatá musím spát denně hodně hodin.
X: Možná se snažíte zaspat starosti a vyhnout se odpovědnosti.
W: Nevím, jak dlouho by měl člověk spát?
X: Říkají osm hodin, ale jsou lidé, kteří spí méně, cítí se odpočatí a vyspalí a jsou naopak lidé, kteří spí mnohem déle. Obvykle, když máme za sebou něco náročného, ať fyzicky nebo psychicky, spíme víc hodin denně, abychom dohnali deficit.
W: Stále mi přijdou dny z větší části složité a těžké.
X: To je možná ten důvod, proč spíte déle. Ale neměla byste se tomu úplně oddávat. Pokud dlouhodobě spíte víc než dvanáct hodin, možná by to chtělo se začít do činností nutit. Dlouho spí také lidé, kteří jsou v depresi. A pokud nespí, leží v posteli a nejsou schopni se zvednout a jít něco dělat. Snažte se překonávat svou nechuť. Uvidíte, že i když se vám zpočátku do věci nechtělo, budete mít potom radost z toho, že jste jen nelenošila, ale udělala kus práce.
Už jsme tu probrali hodně věcí. Radost i režim dne. Využívejte toho, co už znáte.
W: Ráno se strašně špatně probouzím, nejraději bych zůstala celý den v posteli. Vím, že mám pak radost, když se pustím třeba do cvičení, ale musím překonávat tu první nechuť. Nevím, jak by to bylo, kdybych nechodila do práce.
X: Pak je dobře, že do práce chodíte. Nemyslete si, spoustě lidem se ráno nechce z postele. Ale důležité je, že nás okolnosti a povinnosti donutí vstát. Lidem s depresí pak nepomůžou ani povinnosti, aby se zvedli. Je dobré a nutné bojovat proti špatné náladě a nechuti. Chvalte se, hledejte příležitosti k radosti, odměňujte se. Všechno to, co jsme si tu řekli. Teď jen uvést do praxe.
W: Vím, že depresi nemám, z postele vylezu. Jen je to někdy obtížné.
X: Vím, že depresi nemáte. Z deprese často nepomůže ani síla vůle. Vy silnou vůli máte. A proto se vám bude dařit, překonávat počáteční nechuť. Držím palce.

30. Prosba

9. února 2018 v 17:23 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Dnes mě rozčílil jeden člověk. Vím, že si nemám brát věci osobně, ale bylo pro mě důležité, aby něco udělal, a on to neudělal. Naštvalo mě to.
X: Proč myslíte, že to neudělal?
W: Možná jsem málo trvala na tom, aby to udělal.
X: Možná. A možná i kdybyste byla asertivnější, tak by vám stejně nevyšel vstříc. Možná by si vždycky našel výmluvu, proč věc neudělat.
W: Co mám tedy dělat?
X: Je důležité říkat druhým to, co chceme, aby udělali. Ale pokud to neudělají a skutečně to důležité je, pak to udělá někdo jiný, nebo ti lidé zjistí, že udělali chybu - třeba i za hodně dlouhý čas.
W: Jak se k tomu mám postavit ale já?
X: Říci si, že se stane to, co se stát má. Samozřejmě to neznamená, že budeme jako hadrová panenka, která se nechá ovládat druhými nebo situacemi. Ale znamená to, že se nebudeme trápit věcmi, které už změnit nejdou. Z každé situace si můžeme něco odnést. Pokud máte pocit, že jste měla být asertivnější, pak příště buďte.
W: A pokud mi zas nevyjdou vstříc?
X: Máte několik možností. Když se jedná o jednoho člověka, můžete ho přestat o věci žádat a jít za někým jiným nebo se ho můžete zeptat, kde je problém, že neudělá, o co ho požádáte. Pokud ale bude reagovat negativně na vaše požadavky víc lidí, možná je třeba zamyslet se, jestli správně žádáte. Jestli je dokážete poprosit, nebo jestli jim rozkazujete. Je také možné, že už dopředu očekáváte zamítavou odpověď. Přijdete za nimi s tím, "stejně to pro mě neuděláš." Pak to skutečně neudělají. Lidé nereagují dobře na rozkazy a právě tak na předložené negativní odpovědi odpoví spíše negativně.
W: Je možné, že to někdy dělám. Důležité je tedy žádat, nebo ještě lépe poprosit a nerozkazovat jim.
X: Ano. Přistupujte k životu i k lidem pozitivně. Přátelte se s pozitivně naladěnými lidmi. Lidmi, kteří dokáží povzbudit. Lidmi, kteří vám pomůžou.
W: Někdy se setkávám s lidmi, kteří mi naopak ubírají energii.
X: Je to váš čas života. Omezte tedy setkávání s lidmi, s kterými se necítíte dobře. Soustřeďte se na příjemné okamžiky života.
W: Takže jsme opět u radosti ze života.
X: Ano.


29. Pomluva

8. února 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
X: Pochválila jste dnes někoho?
W: Ano, kolegyni. A úplně se rozzářila. Přitom se mi líbí, jak chodí oblečená, ale nikdy jsem jí to neřekla, ani jí nic nepochválila. Nevím proč. Šli jsme společně na oběd a příjemně jsme si popovídali.
X: Vidíte, co může způsobit obyčejná pochvala. A vidíte, že pomůže, když se k lidem budete obracet pozitivněji.
W: Někdy mám strach z lidí. Nevím, jak se zachovají, jak zareagují. Nemám ráda kritiku a výtky.
X: Myslím, že si někdy některé věci bereme příliš osobně. Napadlo vás někdy, že spousta lidí, ne-li většina, se v první řadě zajímá o sebe? Je to přirozené. Člověk, který nás zajímá v první řadě jsme my sami. Samozřejmě nás zajímají i lidé kolem nás, ale ten, kdo reaguje na podněty zvenčí jsme my.
W: To zní složitě.
X: Například má někdo špatnou náladu, třeba i váš nadřízený. Vynadá tedy vám, a vy zareagujete tak, že máte také zkaženou náladu a přenesete si to domů. Pak se pohádáte třeba s partnerem... Ale vedoucímu nešlo o to, aby zkazil náladu vašemu partnerovi. Vedoucí se jen potřeboval vybít na někom a vy jste byla právě na ráně. Šlo mu jen o sebe, nešlo mu o vás.
W: Funguje to tak i s pochvalou?
X: Když máte dobrou náladu, jste usměvavá, víc chválíte. V první řadě jste to ale vy, kdo se cítí dobře. To, že dobrou náladu přenesete i na druhé, jste možná neměla v první chvíli v úmyslu. Ale může to být také tak, že se skutečně zajímáte o druhé, a tak pochválíte...
W: Stejně si myslím, že jsou i lidé, kteří se ve velké míře zajímají o druhé. Co například pomluvy?
X: Těm lidem nejde o druhé, ale jen o sebe. Potřebují se cítit dobře, a k tomu jim pomáhá dělat zle někomu jinému. Lidé, kteří vymýšlejí a šíří pomluvy, jsou sobci. Kdyby nebyli a šlo by jim skutečně o druhé, tak by viděli, jak moc pomluvy můžou ublížit. Tyto lidi však nezajímá ve skutečnosti někdo jiný, zajímá je jejich vlastní ego.
W: Jak se tomu bránit?
X: To není snadné. Především si nebrat věci osobně a zároveň se umět za sebe postavit, když zjistíte, že někdo šíří o vás pomluvy. Někdy může být sebevědomým chováním i nereagovat vůbec. Jste si jista sama sebou natolik, že víte, že vám pomluva neublíží. Podle mého názoru je ale lepší ukázat pomlouvajícím svoji sílu a říci jim, že o pomluvách víte a nebudete to tolerovat.
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra