Březen 2018

Velikonoce

31. března 2018 v 16:46 | LeS |  Pro Tebe-básničky
Maluji obrázek,
na cestě oblázek,
pěšina k domovu,
a vědro na vodu.

Kluci se scházejí,
pomlázku vázají,
i malý nešika,
vrbu si ošmiká.

Dívky zas vajíčka,
za zpěvu slavíčka,
malují po staru,
cibulí při varu.

Ve vzduchu napětí,
který kluk naletí,
na skrytý pukavec.
Peče se mazanec.

Veselí ve vzduchu,
trochu tu rozruchu,
slívka a vínečko,
utíkej, děvečko.

Veselé velikonoce :-)

41. Četba

12. března 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
X: Čtete?
W: Čtu cizí blogy, občas zprávy na internetu, nějaký časopis, když čekám třeba u kadeřnice, na knížky nemám moc času a trpělivosti.
X: Zprávy nám dávají přehled, díky blogu poznáte cizí myšlenky, cizí životy a názory. Vše, co vidíme, zažijeme, ale také to, co přečteme nás nějak ovlivňuje. Kdybyste měla čas, jaké knihy byste četla?
W: Určitě ne detektivky. Líbí se mi romány, ale ty zaberou spoustu času, který nemám.
X: Asi není pro vás tím pravým číst před spaním detektivky. I když někomu právě to vyhovuje. Každý jsme jiný a každému se líbí jiný styl. Nejde také o to, přečíst knihu najednou. I když při dobře napsané knize a poutavém příběhu bychom knížku chtěli přečíst naráz a nejraději ji neodložit, dokud ji celou přečtenou nemáme.
W: Dřív jsem takto četla. Ale to jsem chodila do školy a měla víc času. Když knížka skončila, chtěla jsem vědět víc, a často si vymýšlela, jak by asi mohla pokračovat. Bylo mi to trochu líto, že už je konec, a zároveň jsem byla ráda, že jsem ji do konce přečetla.
X: Možná by tedy bylo zajímavé zkusit najít čas na čtení knih, když vás to dříve hodně bavilo. Při čtení se ocitnete v jiném světě, zapomenete na vaše problémy, příběh vás vtáhne do děje. Četba zvětšuje naši slovní zásobu, obohacuje nás a rozšiřuje obzory.


40. Příroda

9. března 2018 v 16:28 | LeS |  Dřepovací rádce
X: Běhala jste?
W: Ne, cvičím doma. Nechci se ztrapňovat před ostatními.
X: Chodíte alespoň na procházky?
W: Moc ne. Nemám moc času.
X: Ptám se, protože příroda nás také může nabýt energií. Příroda je zajímavá v každé roční době.
W: Moc nesouhlasím. Nemám moc ráda tohle roční období.
X: Zkuste si představit, že jste fotograf, který má zachytit krásu přírody. Tak vyhledáte věci, které jsou zajímavé. Můžete si všimnout ptáka, kůry stromu, vody... Může to být cokoliv, co vás zaujme. Navíc se nadýcháte čerstvého vzduchu. Stačí i jen krátká procházka v zahradě, aby vás naladila.
W: Co mám tedy dělat?
X: Zkuste vnímat přítomný okamžik. Poslouchat zvuky v přírodě. Poslouchat i ticho. Uvidíte, že se zklidníte. A když půjdete na procházku, na chvíli se zastavte. Můžete se dotknout i kůry stromu nebo listí. Někteří lidé stromy objímají, aby získali energii. Dívejte se kolem sebe. Dívejte se, jak je příroda zajímavá.
W: Pokusím se.
X: Máte doma květiny?
W: Mám nějaké.
X: Zlepší vám náladu, když se na ně podíváte?
W: Mám radost, když se jim daří, rostou nebo i kvetou.
X: I to je kousek přírody. Je dobře, že se staráte o květiny. Příroda nás odmění, pokud jí dáváme náš čas a péči.


39. Pláč

5. března 2018 v 17:05 | LeS |  Dřepovací rádce
W: Dnes jsem se rozplakala.
X: Na tom není nic špatného. Pláč nám pomáhá smýt to špatné a bolestivé.
W: Přišlo mi toho na mě už moc. Jak kdyby přicházely od života jen samé naschvály a podrazy. Už jsem to neunesla.
X: Jak jste plakala? Jak jste se přitom cítila? Někteří lidé si nedovolí zaplakat, i když k tomu mají důvod a i když by se jim ulevilo.
W: Nejdříve potichu, jen pro sebe, snažila jsem se zadržet pláč, pak jsem se ale rozplakala naplno. Kníkala jsem a zalykala se pláčem.
X: Jak jste se cítila potom?
W: Ulevilo se mi. Jak kdybych zas viděla cestu, jak dál. Jako bych vždy v tom největším smutku a beznaději, našla něco, co mi dá sílu jít dál. Už mi pak věci nepřipadaly tak hrozivé a strašné. Nevím, kde se to v tom pláči a smutku bere, že najdu po pláči kousek radosti a odvahy.
X: To je dobře se k tomu takto postavit. Pláč může být očistný. Zpracováváte jím situace, které jsou bolestivé. Uvolníte se, a dáte průchod smutku. Pak si můžete utřít slzy a vidět naději.
W: Nejdřív nadávám na věci kolem, lituji se, rozpláču se, a najednou vidím, že to není tak strašné. Že to nějak zas zvládnu. Že jsem na tom byla i hůř a dostala jsem se z toho. Že se najdou lidé, kteří mi pomůžou. A situace, do kterých jsem se dostala, se dají zvládnout.
X: Někdy se pláč nedá zastavit a někdy pláčeme i z radosti. Pokud člověk cítí silné emoce, nemusí se pláči bránit. Zvlášť, když se člověk vypláče z toho bolestivého a dokáže pak zvládnout situace, které přináší život. Někdy v sobě pláč zadržujeme, nedovolíme si zaplakat, protože to například odmítá společnost a bere to jako slabost. Ale bolest se v nás nahromadí a my pak třeba až po letech se vypláčeme z toho, co nás zasáhlo, a teprve pak si dovolíme jít dál.

Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra