Franz Kafka-Obří krtek

2. května 2018 v 16:49 | LeS |  Shlédnuto, přečteno, slyšeno-recenze
K přečtení Franze Kafky mě postrčila Leri Goodness, která namalovala úžasné obrázky k novele Proměna. K tomuto autorovi jsem si dřív nenašla cestu a ani teď nebude patřit mezi vyhledávané autory :-)
Půjčila jsem si knížku Obří krtek. První povídka - Popis jednoho zápasu - se mi zdálo, že je to jen jakési "blouznění" člověka, který se pořádně opije. Když už si člověk myslí, že něčemu rozumí, autor udělá další vsuvku a vypravuje tu například představa (moje dedukce), která si představuje někoho dalšího a ten představovaný začne také vyprávět. Nevím, jestli jsem se ztrácela, a možná to bylo i účelem, děj jsem neobjevila a číst znova, abych pochopila, k tomu se asi neodhodlám :-)
V povídce Obří krtek jsem si říkala, ať už dají pokoj s tím obřím krtkem do té doby, než jsem se nad tou absurditou začala bavit. Obří krtek nevystupuje v povídce ani jednou, i když je o něm hovořeno ze všech stran. Povídka se jmenuje Vesnický učitel a ten je hlavní postavou spolu s vypravěčem. Probíhá zde dlouhý monolog vypravěče, ve kterém se ospravedlňuje, proč se vůbec pouštěl do zkoumání obřího krtka a zároveň proč ve skutečnosti ten objev krtka nechává na panu učiteli. Dále je zde rozmluva učitele a vypravěče, kde učitel doufá, že získá slávu a zároveň zjišťuje, že získá v nejlepším případě výsměch, pokud si vůbec někdo tohoto objevu všimne.
I přesto, že mě povídka úplně nezaujala, objevovala jsem v ní "perly" k zamyšlení i pobavení. Například toto:
Pokuste se konečně pochopit, že jste sice učinil objev, avšak že tento objev nepřevyšuje snad všecko ostatní, a proto i bezpráví, které se vám děje, nepřevyšuje všechno ostatní bezpráví.
Nejvíc se mi líbila povídka Blumfeld, starší mládenec. Je z nich cítit příběh. Blumfeld se vrací domů, přemítá o tom, že by si pořídil psa, a doma na něj najednou čekají dva malé hopsavé míčky, které se stále drží za ním. Ráno se rozhodne tyto míčky darovat klukovi služebné, ale kluk si musí pro ně sám dojít. Pak přijde do práce, kde se později objeví jeho dva pomocníci. Důležité opět v tomto příběhu není ani tak děj, jako to, o čem přemýšlí hlavní postava. O míčkách, o nedoceněnosti v práci, o svém smutném životě, který vlastně ani měnit nechce.
Další jednostránková povídka je Most. V mostě je autor mostem, a čeká na svého prvního turistu. Ten také přijde, ale most se zřítí. Autor má ruce, má hlavu, má nohy, má šosy kabátu, a je napnutý jako most přes potok. Když přijde turista, má radost, ale pak se na něj chce podívat, chce se obrátit, a proto se zřítí, neboť most se obrátit nemůže. Zdá se to až idylicky vykreslené, most chce nosit druhé lidi, most má pocity člověka, ale končí to pádem.
Napni se moste, ukaž, co dokážeš, tráme bez zábradlí, podrž toho, jenž je ti svěřen.
V poslední povídce Doupě Kafka čtenáře napne (tak, jak to opravdu umí), aby nechal konec otevřený. Hlavní postavou je jakési blíže nespecifikované zvíře, které si hloupí své doupě. Je se svým doupětem přímo srostlé, celý svůj život nedělá nic jiného, než se snaží udělat bezpečné, tiché místo k životu. Nejdříve řeší vchod do doupětě, pak labyrint, místo, kde má uloženu potravu, a s ničím není úplně spokojen, všechno má své trhliny, které se nedaří zvířeti vyřešit a odstranit, protože prostě lepší řešení neexistuje. Ani když vyjde ven z doupěte, nepřestává na doupě myslet, kontroluje a hlídá vchod do doupěte. Když se pak vrátí do doupětě, uslyší tichý zvuk, pískání, nemůže přijít na to, odkud jde, nebo co ho způsobuje a ve své bojácnosti si představuje velké zvíře. Podniká různé kroky k tomu, aby to, co dělá zvuk objevilo, ale bez valného úspěchu, a tichý zvuk nepřestává.
Ale všechno zůstává beze změny.
Kafka mě překvapil dlouhými souvětími, bohatým vnitřním životem a myšlenkami svých postav, absurditou některých příběhů i nadsázkou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 2. května 2018 v 17:27 | Reagovat

Od Kafky jsem četla na začátku zmíněnou povídku Proměna, Obřího krtka vůbec neznám! Určitě si ji seženu, zaujala mě povídka o Mostě, moc ti děkuji za tip!

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 4. května 2018 v 17:44 | Reagovat

To mě nesmírně těší, že jsi Kafku objevila v souvislosti s mými ilustracemi! :) Je to skvělý autor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/