Srpen 2018

Loučení s prázdninami

31. srpna 2018 v 17:05 | LeS
Užíváš si ještě klidu,
myslíš ale na svou třídu,
ještě chutná všechno sladce,
už potrvaj jenom krátce
poslední dny prázdninové.
Zážitky tě čekaj nové.
Škola už se blíží skoky,
ať jsou šťastné tvoje kroky.


Jméno růže-Umberto Eco

14. srpna 2018 v 20:14 | LeS |  Shlédnuto, přečteno, slyšeno-recenze
Tato knížka mi byla doporučena, a tak jsem si (kdo ví proč) myslela, že se jedná o klasický milostný román. To, že to bude asi o něčem jiném jsem pochopila tak na sté stránce, když se v knize neobjevil jiný člověk než mnich.
Příběh vypráví novic Adso, který cestuje společně s mnichem Vilémem. Byli pozváni do opatství kdesi v Itálii za účelem jednání o principu chudoby s jinými mnichy a vyslanci papeže. V opatství stráví sedm dní. A každý den se stane cosi záhadného.
Protože Vilém má pověst chytrého muže, je mu opatem uloženo, aby tyto záhady vyřešil. Jedná se o úmrtí jednoho z mnichů a každou další noc umře další mnich. Vše se točí kolem knihovny. Knihovna je záhadné místo, kam smí jen dva vybraní mniši a je vytvořena jako bludiště. Na noc se zamyká, ale existují tajné chodby, kterými se dá do knihovny dostat. To všechno Vilém s Adsonem zjistí.
Pozor, píši konec, tak nečtěte, kdo si knihu chce přečíst. Nakonec zjistí, že vraždil jeden z nejstarších mnichů, navíc slepý, takže ho člověk ani nepodezíral. A důvodem i vražednou zbraní byla jedna kniha. Nechtěl, aby si kdokoliv přečetl tuto knihu, a tak stránky namazal jedem. Jak se čtoucí člověk snažil stránky od sebe dostat, slinil si prst a tak se mu jed dostal na jazyk. Vše skončí tak, že knihovna a celé opatství lehne popelem.
V knížce se neřeší jen tato úmrtí, ale jedná se zde o ideálu chudoby, povolení smíchu, vyšetřování kacířství... Je toho hodně, a proto se mi některé stránky četly těžko. Také jsem si nepamatovala jména mnichů :-) Nelituji, že jsem knížku četla, ale vědět o čem je, asi se do ní nepouštím. Obdivovala jsem ale, jak to spisovatel vymyslel, že všechno do sebe postupně zapadlo a utvořilo konečný obrázek.
Milostný vztah, nebo spíš románek na jednu noc, jsem v knížce také našla, ale vzhledem ke konci tohoto "vztahu" se mi ani nelíbil. Knížka je zajímavá, ale chce to hodně času (400 stran) a zájmu, aby člověk neodložil, když se stále dokola mluví například o (ne)možnosti mnichů smát se.

Modrobílý svět

2. srpna 2018 v 17:01 | LeS |  Pro Tebe-básničky
Přes sklíčko dívám se na svět,
všechno se tak kouzelné zdá,
nikdy se nevrátit nazpět,
budoucnost ta je úžasná.

Mhouřím oči před sluníčkem,
krajina bývá divoká,
jeden pohled modrým sklíčkem
najednou zve mě ke svým hrám.

Nohy brouzdat v modré trávě,
vláčet za sebou modrý stín,
zázraky se dějí právě,
to já už díky sklíčku vím. :-)

Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra