Pascale Noa Bercovitch – Zázračný delfín

2. září 2019 v 15:35 | LeS |  Shlédnuto, přečteno, slyšeno-recenze
Je sice po prázdninách, ale ještě tu mám tip na prázdninové čtení nejen pro náctileté. Tuto knížku jsem vybrala v dětské knihovně pro moji dceru. O delfínovi, o moři, o slunci. Sama jsem byla zvědavá na příběh a tak jsem si ji přečetla také.

Malý, rozspustilý kluk Abid'allah Mekhassan v 5 letech ohluchne při pádu z palmy. Přestane také mluvit, je zasmušilý, jako bez života. Umře mu i matka Džamia, a z kluka se stane smutný podivín. V zátoce se objeví ale delfín (tedy delfínka) - Oline. Abid'allah měl štěstí, že jeho a jeho kamarády (Juma, Muhamad) naučil strýc plavat. (Mezi beduíny to není obvyklé). A tak se s ní spřátelí, hraje si s ní, a získává zas radost ze života. Začne výskat, volat na delfínku samohlásky O a I, a postupně se mu vrátí řeč a částečně sluch.

Tento příběh se rozkřikne, přijíždějí na pláž Mezaina turisté, a spoustě z nich kontakt s delfínkou také pomůže. Abid'allah s bratrem Idem postavili po smrti matky na pláži kavárnu, která se nyní plní hosty. Beduíni jsou pohostinní, ale zjišťují, že od turistů mohou získat nějaké peníze, navíc i pohostinnost má své hranice, a tak vznikají nové kavárničky a Abid'allah vystaví na pláži i hotel.

Pravdivý příběh vypráví novinářka, které přišla o nohy. V knížce je hodně příběhů s delfíny, hodně popisu krajiny kolem Rudého moře a Sinaje a popis mentality beduínů.

Dcera jí dala 3,5 hvězdičky z 5. Nelíbil se jí popis krajiny, a smutné části. Naopak se jí líbilo, jak si Albid'allah hrál s delfínem a když se narodilo malé delfíňátko. Mě naopak romantické popisy krajiny bavily. Líbilo se mi například, že Albid'allahovi bylo předpověděno, že se má vyhýbat moři, že ho tam čeká něco zlého. Na to jeho matka zareagovala tak, že naopak přiměla strýce, aby ho plavat naučil. Protože věděla, že syna stále daleko od moře neudrží. A z moře mu přišlo naopak opravdové štěstí. Za mě 4,5 hvězdičky.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 2. září 2019 v 18:32 | Reagovat

Příběh zní velmi silně a dojemně, zvlášť při vědomí, že je pravdivý!

2 Eliss Eliss | Web | 2. září 2019 v 19:07 | Reagovat

Tak to musí být moc pěkný příběh, někdy si i dospělí musí odpočinout u nenáročné četby, a myslím že hodnocení tvé dcerky je pěkné 8-)

3 tinka77 tinka77 | 5. září 2019 v 23:25 | Reagovat

delfíny sú veľmi milé a inteligentné ryby- veľmi priateľské k ľuďom

4 slunecnyden slunecnyden | Web | 6. září 2019 v 18:07 | Reagovat

[1]: Leri, tobě by se mohl líbit. Silný příběh, krásné popisy krajiny, a zlepšila jsem i svůj názor na beduíny.

[2]: Myslím, že i někteří dospělí by měli problém přelouskat popisy krajiny a smutné popisy toho, co se dělo. Ale určitě kniha zas rozšířila obzory.

[3]: V knížce bylo spoustu krásných příběhů s delfíny a lidmi. Ale samozřejmě i opak. Nemusí vždy dojít k pochopení jednání ze strany lidí. A pak když ublíží člověk...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Blogoví přátelé: nejen...
www.reveriedreams.blog.cz - vymyšlené příběhy
www.tinka77.blog.cz - oblečení barbie
www.dasatomaskova.blog.cz - na křídlech vážky
https://humanlizards.blogspot.com- kreslení,básně
www.veki.blog.cz - kamrlík
http://ublondyny.blogspot.com/
http://miric.unas.cz/
http://marijakesfoto.blog.cz/-cestování
http://ohnice.blog.cz/
http://australsky.blog.cz/
http://vceliraj.blog.cz/
http://zjinyhosveta.blog.cz/
www.supice.blog.cz - moudra